Antalya Oto Drag Yarışları’nda Eskişehir’e kupa Antalya Oto Drag Yarışları’nda Eskişehir’e kupa

Spor konusunda toplumların bilinçlenmesine paralel olarak spor komplekslerinin çeşitliliği de artmaktadır. Spor kompleksi diyoruz, çünkü içerisinde futbol sahası, basketbol sahası, kapalı spor salonu hatta daha büyük komplekslerde voleybol sahası ve atletizm pisti gibi seçenekler de eklenmektedir. Tabii ki kompleksin büyüklüğü, sağladığı imkanlarla paralel olup tercih edilebilirliğini de aynı oranda artırmaktadır. Kapalı spor salonlarının yapım aşamalarından kısaca bahsedeceğimiz bu içerikte, odak noktamız ise kapalı spor salonunun önemi olacak. Düzenli aralıklarla spor yapmanın önemi artık hemen herkesçe bilindiğinden kişiler düzenli olarak bireysel ve takım sporları yapabilecekleri komplekslere kayıt olmaktadır. Gym adı verilen kapalı spor salonlarında bireysel antrenmanlarla birlikte grup idmanlarına da yer verilmekteyken, futbol sahası ve basketbol sahası da içeren salonlarla takım sporları da yapılabilmektedir. Elbette düzenli spor yapma isteği olan kişilerin belirli bir sosyo-ekonomik düzeye sahip bireyler olması nedeniyle, bu tarz salonlarda nezih ortamlar oluşmakta ve herkes kendi sporuyla ilgilenmektedir.

Futbol Sahası Takım sporlarının ülkemizde en popüler olanı futbol olduğundan, kapalı spor kompleksleri futbol sahası içerme konusunda ısrarcı davranmaktadırlar. Tabii ki talebe karşılık verilen bu hizmetin içerisinde futbol sahasının haricinde soyunma odası, duş gibi imkanlar da sağlanmaktadır. Kapalı futbol sahası yapımı aşamalarına göz atacak olursak, öncelikle sahanın yapılacağı zeminin düz ve pürüzsüz olması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle bu amaca yönelik olan profesyonel iş makineleriyle zemin etüdünün ardından düzleştirme işlemleri yapılmaktadır. Ardından metal borular yardımıyla kapalı futbol sahasının iskeleti yapılması gerekmektedir. Metal borulara bağlanacak olan file sayesinde sahaya giriş çıkışlar kapıyla sınırlandırılabilmektedir.

Elbette kapalı futbol sahasına halı saha denilmesinin nedeni, görsel olarak halıya benzeyen suni çim uygulamasından kaynaklanmaktadır. Halı sahanın kalitesi ise sıkıştırma yöntemine bağlıdır. Shockpad adı verilen teknolojiden yararlanan halı sahalara kayma önleyici keçe eklenerek halı saha tamamlanırken, maliyeti nedeniyle shockpad tercih etmeyen salonlarda mıcır dökülerek sıkıştırmak suretiyle zemin tamamlanmaktadır. Daha sonra saha çizgileri, kale direkleri ve filesi gibi detaylar hazırlanır. Son olarak da elbette ki halı sahanın etrafının amaca özel brandalar ile kapatılması ve ışıklandırılmasıyla halı saha kullanıma hazır hale gelmektedir. Kısaca bu aşamalardan geçilerek hazırlanan kapalı futbol sahası özellikle soğuk iklimli bölgelerde tercih edilmekle birlikte, ılıman iklimlerde de yağışlı havalardan korunarak spor alışkanlığı devam ettirmek için tercih edilmektedir. Basketbol Sahası Bir anket yapılsa muhtemelen futboldan sonra en çok tercih edilen takım sporu basketbol çıkacaktır. Üçüncü sırada da voleybol çıkacağını tahmin ediyoruz. Futbola göre daha nezih bir izleyici ve oyuncu profili olduğu varsayılan basketbol da açık veya kapalı olarak tercih edilebilmektedir. Yine kapalı basketbol sahası yapımı aşamalarına göz atarak içinde çalışacağımız tesisi yakından tanımaya çalışalım.

Basketbol sahası yapımı için de elbette öncelikle düz bir zemine ihtiyaç vardır. Futbol sahasından farklı ve ekstra olarak ise döşenecek olan zemin oldukça önemlidir. Basketbol maçlarında spikerlerin saha zemininden “parke” olarak bahsetmesi aslında bir yanılgıdır. Eski tip basketbol sahaları parke zemin olarak yapılmakta iken, günümüzde daha çok akrilik zemin adı verilen sistem tercih edilmektedir. Kaymaları ve kaymalar halinde oluşabilecek potansiyel yaralanmaları anlamlı ölçüde azaltan akrilik zemin, aynı zamanda sesi yutma gibi bir özelliği de beraberinde getirmektedir. Akrilik zemin ayrıca top sektirmek için parke ve diğer zeminlere göre daha elverişlidir. Profesyonel basketbol sahalarında akrilik zemin tercih edilmekte olup, açık ve kapalı basketbol sahası yaptırmak isteyenler de akrilik zemine yönelebilmektedir. Zemin seçiminden sonrası gayet basit olan basketbol sahası yapımında saha ölçüleri ile pota yüksekliği büyük önem arz ederken, diğer detaylar zaten bellidir. Basketbol futbola göre daha yorucu olmasına rağmen ancak kalp ve nefesi futbol kadar yormama özelliğine de sahiptir. Futbolda uzun mesafeleri çok hızlı kat etmeniz gerekirken, basketbolda biraz daha koşar adım dediğimiz tempoda oynayabilirsiniz. Kapalı Spor Salonu Aslında yukarıda anlatılan tüm saha ve salon tipleri kapalı spor salonu içerisinde yer alan tesislerdir. Elbette bir de İngilizce karşılığı Gym olan kapalı spor salonları vardır.

Bireysel idmanlar için geliştirilen spor salonlarının neredeyse tamamı kapalı spor salonu şeklinde tercih edilmektedir. Özellikle bayan kullanıcıların tercih ettiği kapalı spor salonları içerdiği hareketler ve giyilen kıyafetler nedeniyle kapalı alanlarda daha çok ilgi görmektedir. Ayrıca yine kapalı spor salonlarında bulunan soyunma kabini, duş gibi kişiye özel imkanlar da tercih edilebilirliği artırmaktadır. Üstelik aylık/yıllık cüzi sayılabilecek ücretlerle kayıt olunabilen kapalı spor salonu bireysel sporlar için en iyi seçenek denilebilir. Spor Salonlarının Önemi İster bireysel sporlar, ister takım sporları yapın spor salonlarının önemi oldukça fazladır.

Birey ve toplum sağlığını koruma özelliklerinin yanı sıra, insanlar arası iletişimi de güçlendiren spor salonları, kendinize denk bir çevreden yeni insanlarla tanışabileceğiniz en iyi ortamlardan birisidir. Spor salonlarının önemi konusundaki bir başka husus ise buralarda mahremiyet ve temizlik konularıdır. Çoğu kapalı spor salonunda sunulan bireysel hoca hizmeti sayesinde, formunuzu korumak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak hiç de zor değildir.