İç çekişmeleri kenara bırakma vakti İç çekişmeleri kenara bırakma vakti

Kavuncu yapmış oldukları ziyaretlerde özellikle 14 Mayıs’ta yaşanan seçim sürecini değerlendirdiklerini ve her yerin, her ilin farklı dinamikleri olduğuna dikkat çekti. Genel seçimlerde arzu ettikleri oyu alamadıklarını da belirten Kavuncu, bu durumun sebeplerini iyi anlamak gerektiğini vurguladı. Kavuncu; “Parti olarak da arzu ettiğimiz oy oranı değildi bu. Ama kıymetli de bir oy aldık 2018’deki 4,9 milyon oy, 2023 seçimlerinde 5,2 milyona çıktı. Yüzdesel olarak da oy oranımızı 9,9 civarında muhafaza etmeyi başardık. Tabi buradan da İyi Parti olarak almamız gereken mesajlar var. Benim aldığım mesaj şu, seçmen İyi Parti’nin Türk siyasetindeki varlığını önemsiyor. Fakat 2018’deki oy oranımızı çok da yukarı çıkaramadık.

Aşağı da düşmedi. Buradan anlamamız gereken İyi Parti’nin varlığı çok önemli ama bugüne kadar yaptığı çalışmaları, almış olduğu stratejik kararları belki biraz daha farklılaşmaya ihtiyacı var ki bu arzu ettiğimiz atılımı yapabilelim.” şeklinde konuştu.

31 Mart 2024’teki yerel seçimlerine ilişkin de konuşan Kavuncu, genel seçimlerin yarattığı yıpratıcılığa rağmen teşkilatlarının diri ve heyecanlı olduğunu, bu durumun da yerel seçimlere olumlu yansıyacağını ifade etti.

Kavuncu, Nebi Hatipoğlu’nun AKP ve MHP ile ittifak olma açıklamalarına yönelik ise; “Kararı verecek olan partimizin genel idare kuruludur. Ancak teşkilatlarımızda bağımsız, kendi başına hareket etme arzusu ve bu yerel seçimlere tek gitme arzusu çok yüksek bunun altını çizebilirim ben. Bir iş birliği olsun olmasın bizim teşkilatlarımız tüm hızla yerel seçimlere her il her ilçe için belediye meclis üyeleri de dahil olmak üzere hazırlığını en yüksek seviyede yapmaktadır.” diyerek sözlerini noktaladı.

TOPLANTILARIMIZA DEPREM BÖLGESİ HATAY’DAN BAŞLADIK

Haziran ayında İyi Parti’nin 3. Olağan kongresi sonrasında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başkanlık divanını oluşturmasıyla Teşkilat Başkanlığı görevine gelen Kavuncu, oluşturdukları takvime göre bugüne kadar 44 il başkanını ziyaret ettiklerini söyledi.İl başkanlarıyla görüşmelerine deprem bölgesinden başladıklarını ifade eden Kavuncu iktidarın önlem almamasının, bölgedeki can kaybı ve afetin büyüklüğünü arttırdığını belirtti. Kavuncu; “Hem o bölgedeki yaraların sarılmasına hem de konuya dikkat çekmek için deprem bölgesinden başladık. Hatay ilimizde mesela il başkanlarımızla toplantımızı yapamadık. Depremin artık altıncı ayı bitti ama bina ağır hasarlı olduğu için içine girilmiyor. Toplantımızı ilçe binamızda yapmak durumunda kaldık. Sizler vasıtasıyla bir kez daha 6 şubatta yaşanan deprem sonrasında halen yaralarını sarmaya çalışan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına da dikkat çekmiş olalım.” dedi.