Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER )yönetici, üye ve çevre dostları, 29 Nisan saat 10.00 da Eskişehir/Sivrihisar / Kaymaz Mahallesi’nde  “Siyanür Barajına Hayır” mesajı verecek.

 

Gözden kaçırmayın

Yeşilay’dan Başkan Ataç’a Ziyaret Yeşilay’dan Başkan Ataç’a Ziyaret

Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Sadık Yurtman, yaptığı açıklamada, Kaymaz’da yapılması planlanan 3. Atık çamur barajına karşı olduklarını ve bununla alakalı olarak da Kaymaz’da 29 Nisan’da halkı bilgilendireceklerini dile getirdi. Dernek olarak 2 sene önce 2. Atık çamur Barajı için de benzer bir çalışma yürüttüklerini ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile beraber barajın yapılmamasına ilişkin çekincelerini anlattıklarını anımsatan Yurtman, “Şimdi aradan kısa bir süre geçmesine rağmen 3 milyon m2 lik siyanürlü 3. Atık Çamur Barajı yapılması için gerekli girişimlerde bulunulmaktadır” dedi. pandemi zorluklarına rağmen toplanan 426 imzalı 2. Atık Çamur Barajı itiraz dilekçelerini Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne teslim ettiklerini ancak buna rağmen barajın yapılmasına devam edildiğini ifade eden Yurtman 3. Barajın yapımına karşı olduklarını ifade etti.

Yurtman açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ Eskişehir Çevre Derneği üyeleri ve diğer STÖ temsilci ve üyeleri ile birlikte 29 Nisan saat 08.30 da Alaaddin Parkından 1 otobüs ile Kaymaz’a hareket ederek oradaki durumu ve Kaymaz halkının yanında saf tutmaya gideceklerdir. Kaymaz halkımız çocuklarına iş kapısı açılacağı umuduyla yaşanan ve yaşanabilecek Çevre felaketlerini  göz ardı etmektedirler. Ekonomik çıkarlar çevrenin ve yaşamın önüne geçmemesini bu halkı bilgilendirme toplantısında diliyorum. Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çevrenin korunması, sularımızın kirlenmemesi, ağaçlarımızın kesilmemesi, zeytinliklerinin yok olmaması için mücadelesine bundan sonra da devam edeceğini kamuoyuna bir kez daha duyurmaktan gurur duyar.”