Odunpazarı Belediye Başkanı ve Adayı Kazım Kurt, Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Tepebaşı Belediye Başkanı ve Adayı Ahmet Ataç, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce ve CHP İl Başkanı Talat Yalaz’ın da katılığı iftar programında, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Başkan adayları, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerde destek istedi.

31 Mart yerel seçimleri için çalışmalarına devam eden Odunpazarı Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Kazım Kurt, Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Programda, Tepebaşı Belediye Başkanı ve CHP’nin Tepebaşı Belediye Başkan adayı Ahmet Ataç, CHP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkan Adayı Ayşe Ünlüce ve CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz’da yer aldı. Birlik Mesajlarının verildiği programda, vatandaşlar Kurt, Ataç ve Ünlüce’ye büyük ilgi gösterdi.

“İKTİDAR KIRIM'I GÖRMEZDEN GELİYOR”

Ukrayna Rusya savaşı nedeniyle Eskişehir’de ikamet eden Kırımlıların da katıldığı İftar programında konuşan Başkan Kurt, dernek başkanı Metin Gündoğdu ve soydaşlarına ilgileri, sıcak ev sahiplikleri için teşekkür etti.  31 Mart yerel seçimlerinin Eskişehir ve Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, “Bu önemi vurgulamak için kapı kapı çalışıyoruz. İnsanlara anlatmaya çalışıyoruz. Eskişehir'de farklı bir belediyecilik var. Bu farklı belediyeciliği yaratan sizlersiniz. Sizlerin yıllardır vermiş olduğu destekle, 25 yıldır Yılmaz Hoca, 20 yıldır Ahmet Ataç ve 10 yıldır da Kazım Kurt, iktidara rağmen başarılı belediye başkanlığı yaptı.  Yapmış olduğumuz belediyecilik, bütün Türkiye'de takdir görüyor ve örnek gösteriliyor. Önümüzdeki dönemde de bu kadroya Yılmaz Hoca'nın yerine Ayşe Ünlüce'yi alarak devam etmek istiyoruz” dedi. Kırımlı soydaşlarından destek isteyen Başkan Kurt, “Bu ülke doğru yönetilmiyor. 14 ve 28 Mayıs'ta mazot 18 liraydı, bugün 43 lira. Dolar 19 liraydı, bugün 33 lira. Kötü yönetiliyoruz. Türkiye'nin yüzde biri Türkiye servetinin yüzde 40’ın sahip. Bu bir yanlıştır. Bunu düzeltmek için bizim 31 Mart seçimlerini kazanmamız lazım. Eskişehir'de kazanalım, İstanbul'da kazanalım, Ankara'da kazanalım ve iktidara bir uyarı yapalım. Diyelim ki yanlış yapıyorsun. Bu yanlışlıklarla bu iş olmaz, diyelim” şeklinde konuştu.  Türkiye’nin Kırım politikasına da değinen Başkan Kurt, “Kırım'da insanlar yanıyor. Kırım'da insanların sıkıntısı var. Kırım'da ne olacağı belli olmayan bir gelecek var. Bu bizi rahatsız ediyor. Ama iktidarı rahatsız etmiyor. İktidar, Kırım'ı görmezden geliyor. Böyle dış politika olmaz. Ukrayna'yla Rusya savaşıyor. Ne olacağı belli değil ama cezayı bizim Tatarlar çekiyor. Şu anda Eskişehir'de üç yüze yakın soydaşımız yurtlarda kalıyor. Yanlış bir politikanın sonucu bütün dünyaya mal oluyor. O nedenle bu uyarıyı Eskişehir'de bizim daha çok yapmamız lazım” dedi.

 

ESKİŞEHİR DOSTLUK VE HUZURUN YEŞERDİĞİ SIMSICAK BİR KENT OLMAYA DEVAM EDECEK

İftar programında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Derneğimizin iftarında sizlerle bir araya gelmek büyük mutluluk. Bir halkın ağlaması, gülmesi, yaşam tarzı, var ettiği kültürel değerlere yansır ve o değerlerle geleceğe taşınır. Bu değerler geçmişi ve bugünü yansıttığı kadar, geleceğe de ışık tutar. Kırım coğrafyası, Anadolu coğrafyasıyla ayrılmaz bir kültürel bağ ile birbirine bağlı. Eskişehir, bu bağlılığın en güzel örneklerinden birini sergiliyor. Kırım Türklerinin, göçlerle gelip yerleştiği Anadolu toprağında oluşturduğu güzellik iklimi, dilini ve kültürünü oluşturarak, Anadolu’daki diğer kültürlerle kurduğu kardeş bağıyla zenginleşerek bu günlere gelmiştir. Bu kardeşlik, bu huzur dolu şehir yaşamı, kültürel zenginliğimiz artarak devam edecek. Eskişehir, hepimizin katkıları ile dostluk ve huzurun yeşerdiği sımsıcak bir kent olmaya devam edecek. Yolumuz açık olsun.”

KARDEŞÇE, DOSTÇA, BARIŞ İÇİNDE YAŞADIK

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, Eskişehir’in kültürlerin buluşma noktası olduğunu ifade ederek, “Eskişehir göçmenler şehri. Bunda yüz yıllar önce dünyanın farklı coğrafyalarından insanlarımız Eskişehir’e gelerek, bu kente yerleşti. Eskişehir evleri oldu, yuvaları oldu. Yıllar içerisinde bu birlikteliğimizi büyüttük. Kardeşçe, dostça, barış içinde yaşadık. Bu birlikteliğimiz hiçbir zaman bozulmayacak. Bu şehir kültürlerin buluşma noktası ve biz bu şehrin kimliğine sahip çıkacağız” dedi.

ADD’den başkan Ataç’a ziyaret ADD’den başkan Ataç’a ziyaret

Editör: Mustafa YILDIRIM