Masallar aracılığı ile sağlıklı beslenme, besinlerin özellikleri, besinlerin sürdürülebilirliği ve basit yiyecek hazırlama yöntemleri konusunda her ay farklı konsept ile doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Masal Mutfağı Atölyesi’nin Haziran ayı için seçtiği konu kök sebzeler ve doğal kök boyaları oldu.

      “Şatoda Renklerin Doğalı” adıyla gerçekleştirilen mutfak atölyesinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne değinilirken sebzelerin doğal renklerinden nasıl yararlanılabileceği üzerine konuşuldu. Reyhan, limon, havuç, ıspanak, pancar ve zerdeçal kullanılarak gerçekleştirilen atölyede önce reyhan şerbeti hazırlandı, ardından sebzelerden doğal boyalar yapıldı. 

   Diğer boyaların aksine çevreye zarar vermeyen doğal boyaların önce tadına bakıldı, ardından Dünya Çevre Günü’ne özel bir resim yapıldı. Aleix Cabrera’nın Kaybolan Renkler kitabından da alıntıların yapıldığı atölyede kitaplar sayesinde doğayı, doğadaki mesajları anlamaya, onu korumaya söz verilerek etkinlik sonlandırıldı.

Hamsi için kuyruk oluşturdular Hamsi için kuyruk oluşturdular

     BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Madde 4 (Nitelikli Eğitim), Madde 5 (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği), Madde 12 (Sorumlu Üretim ve Tüketim)'e de vurgu yapan Masal Mutfağı Atölyesi kazanım odaklı zengin içeriği ile çocuklara eğlenerek üretmenin ve deneyimlemenin keyfini yaşattı.