Başkanlarımız;   güç birliği içinde olmalı Başkanlarımız;   güç birliği içinde olmalı


 İyi Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, “Ülkemizde ekonomik kriz ile birlikte artan fiyatlar, yoksullaşma, gıdaya erişememe ve ailede bütün bireylerin çalışmak zorunda kalması nedenleriyle çok sayıda öğrencimiz okula kahvaltı yapmadan gitmek zorunda kalmaktadır. Sabit gelirli ve asgari ücretli çalışan ailelerin çocuklarının beslenme çantalarına yeterince gıda koyamaması, harçlık verememesi, okul kantinlerinde tost ayranın bile 40 TL olması gibi nedenlerle binlerce öğrencinin yemek yemeden günü tamamlayıp eve aç döndüğü gerçeği vicdanları sızlatmaktadır.” açıklamasında bulundu. 
Binlerce çocuk açlıkla mücadele ediyor
Çocukların yeterli ve güvenli gıdaya erişiminin en temel hakları olduğunu vurgulayan Toptaş, “Ülkemizde binlerce çocuğumuz beslenme yetersizliği ve açlıkla mücadele etmektedir. Bu da çocukların sağlığı, fiziksel ve zihinsel gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu konu üzerinde uzmanların yaptığı çalışmalara göre yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerde dikkat sürelerinin kısaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozukluğu yaşadıkları, algılamalarının azaldığı ve buna bağlı başarısızlıkların çoğaldığı görülmüştür.” şeklinde konuştu.
Sosyal devletin görevi
Özel okullarda hem sabah kahvaltı hem de öğle yemeği ile beslenenlerin olduğunu belirten Toptaş, açlık sınırı olan 13 bin 334 liranın altında geliri olan ailelerin çocuklarının okula aç gidip geldiğini söyledi. Toptaş, “Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın okula aç gidip gün boyu aç kalmaması, dengeli beslenmeleri ve başarılı olmaları için okullarda en az bir öğün yemek verilmelidir. Bu sosyal devletin ertelenemez görevlerindendir.” dedi.