Akçasoy Tepebaşı’na adaylık başvurusunu yaptı Akçasoy Tepebaşı’na adaylık başvurusunu yaptıÖğretmenler gününde Milli Eğitim Bakanlığı’nın hediye edeceği beyaz önlüğe yönelik açıklama yapan Arıkan, “Biz eğitim çalışanlarının "Öğrenci- veli şiddetine maruz kalma", "liyakatsiz yönetici atamaları", "tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları", "ekonomik çaresizlik", "adaletsiz uygulamalar", "mesleki imaj zedelenmesi", "kariyer sınavı" gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; ‘24 Kasım'da Önlük Değil, İkramiye İstiyoruz.’ demiştik.” açıklamasında bulundu. 
En büyük sorunumuz ekonomik yetersizlik
Öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilemediğini belirten Arıkan, en büyük sorunlardan birinin ekonomik durumların yetersizliği olduğunun altını çizdi. Arıkan, “Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik bunalmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL'ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir.” diyerek sitem etti. 
Milletvekillerinden destek bekliyoruz
Sendikanın öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladığını söyleyen Arıkan, “Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.