Oküloplasti, gözlerinizin görünümünü veya işlevini değiştiren cerrahi bir işlemdir. Doğuştan gelen kusurları düzeltmek, travma veya hastalıktan kaynaklanan hasarları düzeltmek veya gözlerinizin görünümünü iyileştirmek için yapılabilir. Oküloplasti, gözü onarmak veya yeniden şekillendirmek için yapılan ameliyattır. Oküloplastinin amacı, gözlerin görünümünü ve işlevini iyileştirmektir.

Oküloplasti, göz kapağı düşüklüğünü düzeltebilir, göz çevresindeki fazla deriyi alabilir, göz torbalarının çıkarılması ve pitozun neden olduğu yüz asimetrisini düzeltebilir. Oküloplasti, göz kapağı ve kaş şeklini düzelten cerrahi bir işlemdir. Ayrıca kirpikleri yeniden şekillendirebilir, üst veya alt göz kapaklarındaki fazla cildi azaltabilir ve bir yaralanmanın neden olduğu göz hasarını onarabilir.

Oküloplasti Nedir?

Göz çukurunu çevreleyen bölgede uygulanan kapsamlı cerrahi işlemlere oküloplasty denir. Gözümüzün kafatasında bulunduğu alandaki dokulara yönelik işlemler, oküloplasyt işleminin içeriğinde yer almaktadır. Tam anlamıyla titiz bir süreci beraberinde getiren bu tür işlemlerin alanlarında uzman olanlar tarafından sunuluyor olması şarttır. Hospitalturk sizlere 20 yılı aşkın tecrübesi ile oküloplasti hakkında yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.

Okülosplasti herhangi bir spesifik operasyona bağlı olmaksızın, farklı teknikleri içerebilen geniş kapsamlı bir işlemdir. Bu uygulama pek çok farklı estetik uygulamasıyla birlikte de karşımıza çıkmaktadır. Botoks enjeksiyonlarıyla dahi etkili bir performans ortaya koyabilen bu işlemin, kanal tıkanıklığı gibi işlemlerle de uygulanabildiği bilinmektedir.

Oküloplasti Nasıl Yapılır?

Ameliyat genellikle iki saatten az sürer. Ancak yapılan işlemin kapsamına bağlı olarak daha uzun sürebilir. Ameliyattan sonra araba kullanmadan ve işe dönmeden önce ne kadar beklemeniz gerektiğine dair talimatlar verilecektir. Cerrahınız ameliyat sırasında yüzünüzü uyuşturmak için lokal anestezi kullanacaktır. Ameliyat sırasında hava yolunuzun açık kalması için ağzınıza yerleştirilmiş bir tüpten nefes almanız istenebilir.

Oküloplasti sırasında, göz yuvanıza çok ince aletlerin yerleştirildiği kirpiklerinizin tabanına yakın küçük bir kesi yapılacaktır. Cerrahınız daha sonra bu araçları göz kapaklarınızın etrafındaki dokuyu yeniden şekillendirmek ve yeniden konumlandırmak için kullanacaktır. Böylece estetik görsellik konusunda önemli kazanımların karşımıza çıkıyor olması mümkün olmaktadır.

Oküloplasti, gözlerinizin görünümünü veya işlevini değiştiren cerrahi bir işlemdir. Doğuştan gelen kusurları düzeltmek, travma veya hastalıktan kaynaklanan hasarları düzeltmek veya gözlerinizin görünümünü iyileştirmek için yapılabilir. Günümüzde birçok farklı tipte oküloplasti uygulaması mevcuttur. Burada tercih edeceğiniz uygulamanın özelliği; düzeltilmesini istediğiniz şeye ve hasarlı dokuyu onarmak için ne tür bir dokunun mevcut olduğuna bağlıdır.

Göz kapağı ameliyatı ya da blefaroplasti, göz çevresindeki fazla deriyi ve yağı alarak sarkık göz kapaklarını yeniden şekillendirir ve yeniden yapılandırmaktadır. Bu ameliyat aynı zamanda gözün altındaki fazla derinin alınmasını da içerebilir. Bu da çevresindeki gevşek deriyi sıkılaştırır ve alt göz kapağı bölgesinin altında daha az kabarık görünmesini sağlar.

Rinoplasti yani burun cerrahisi, burnun boyutunu küçülterek veya şeklini değiştirerek yeniden şekillendirmek için tasarlanmış cerrahi bir işlemdir. Bu işlemle birlikte oküloplastinin başarılı bir şekilde uygulandığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Oküloplasti, gözü onarmak veya yeniden şekillendirmek için yapılan ameliyattır. Oküloplastinin amacı, gözlerin görünümünü ve işlevini iyileştirmektir.

Oküloplasti Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Oküloplasti, göz kapağı düşüklüğünü düzeltebilir. Aynı zamanda göz çevresindeki fazla deriyi alabilir ve pitozun neden olduğu yüz asimetrisini düzeltebilir. Bu da son zamanlarda bu tür uygulamalara olan ilgiyi arttırmaktadır. Oküloplasti aşağıdaki durumlarda devreye girmektedir;

·         Sarkık göz kapakları

·         Üst göz kapağında gevşeklik

·         Ağır göz kapakları ve göz altı torbaları

·         Üst göz kapaklarınızda cilt elastikiyeti kaybı ve sarkan cilt

Oküloplasti, yaşlanma veya aşırı yağlanmanın neden olduğu göz kapağını yeniden şekillendirmek ve küçültmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Göz kapaklarındaki düşüklüğü (ptozis) düzeltmek için de kullanılabilir. Oküloplasti genellikle ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Ameliyattan önce doktorunuz enfeksiyonu önlemek için antibiyotik ve ameliyat sonrası rahatsızlığı gidermek için ağrı kesici ilaçlar yazacaktır.

Günümüz koşullarında oküloplasti son zamanlarda üst düzeyde bir performans ortaya koyabilen bir işlem olduğundan sıklıkla talep görmektedir. Bir de bu işlemin beraberinde önemli kazanımları getiriyor olması; son zamanlarda sıklıkla tercih edilmesini de mümkün kılmaktadır. Tam da bu noktada oküloplastinin üst düzeyde bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Oküloplasti Hangi Avantajları Sunar?

Oküloplasti, gözün yeniden şekillendirilmesini içeren cerrahi bir işlemdir. Pterjium ve ektopia lentis gibi rahatsızlıklarda tek başına veya tedavinin bir parçası olarak yapılabilir. Oküloplasti, diğer ameliyat türlerine göre çeşitli avantajlar sunmaktadır. İşte oküloplasti işleminin ön plana çıkan avantajları aşağıdaki gibidir;

·         Göz kapağınızda iki yerine sadece bir kesi gerekir

·         Diğer operasyonlara göre iyileşme süresi daha kısadır

·         Oküloplasti normal aktivitelerinize daha erken dönebileceğinizi sağlar

·         Genel anestezi gerektirmez, bu nedenle işlem sırasında herhangi bir hafıza kaybı yaşamazsınız

Oküloplasti, bir dizi farklı durumu düzeltmek için kullanılabilen tıbbi bir prosedürdür. Oküloplastinin en yaygın tercih edilme nedeni şaşılıktır. Ancak bu işlem ayrıca sarkık göz kapakları veya hasarlı gözyaşı kanalları gibi diğer göz sorunlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Burada uygulanan işlemin üst düzeyde kazanımları beraberinde getiriyor olması sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılar.

Oküloplastinin diğer bazı ameliyat türlerine göre bir takım avantajları vardır. Birincisi, diğer prosedürlere göre daha az risk olduğu anlamına gelen daha fazla kesinlik sağlar. Ayrıca kesiler gözün yüzeyinden ziyade göz çukurunun içinde yapıldığı için enfeksiyon ve yara izi kalma riski daha azdır. Bu da oküloplastinin önemli kazanımları arasında yer almaktadır.

Sigara, kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini 2 kat artırıyor Sigara, kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini 2 kat artırıyor

Son olarak, bu işlem sırasında kullanılan tüm aletler, göz duvarlarındaki küçük deliklerden göze yerleştirildiğinden, göz çevresindeki herhangi bir dokuyu kesmeye gerek yoktur, bu da iyileşme süresi boyunca ağrı ve şişliği azaltır. Tüm bu bilgiler ışığında oküloplasti söz konusu olduğu zaman hasta konforu açısından ideal bir teknik karşımıza çıkmaktadır.

Daha fazla detay ve hizmetler hakkında bilgi almak için lütfen Hospitalturk sitesini ziyaret ediniz.