Gazi Çelik, “Talep çoğalırsa fiyatlara yansır” Gazi Çelik, “Talep çoğalırsa fiyatlara yansır”

Tüm Emekliler Sendikası üyeleri "Açlığa ve Sefalete Hayır" başlıklı açıklamayı Hamam Yolu'nda gerçekkleştirdi. Açıklamayı okuyan şube başkanı Ali Paşa Şanlı, "Ülkemizi yöneten siyasi iktidar, yönetememekten kaynaklı yarattığı ekonomik krizin tek sorumlusudur. Her zaman olduğu gibi, krizin faturası hep emeklilere kesiliyor. Bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Krizi yaratanlar AKP ve ortaklarıdır. Bedelini de onlar ödesinler.      
   Böylesi dönemlerde hep göstermelik uygulamaya koydukları tasarruf genelgelerinede  kendileri uymuyorlar. Maliye bakanı Mehmet Şimşek emeklilere açlık ve sefaketi dayatırken, uluslararası sermaye ve yerli ortaklarını daha da zenginleştirme çabasında. Açlık sınırının 25 bin lirayı ve yoksulluk sınırını 67 bin lirayı geçtiği bu koşullarda 10 bin lira maaş alan emeklirere tasarruf edin diyorlar. El insaf nerede sizin adaletiniz.?!? Övünerek verdikleri  3 bin lira bayram ikramesiyle bir tepsi baklava tatlısı bile alınamıyor. Emekliler  10 bin lira maaşla zorunlu gıda ihtiyaçlarını alamazken, Bakan Vedat Işıkhan KYK da tatil, şehirlerarası ulaşımda, uçakta indirim vaatleriyle alay etmeye devam ediyor.  Bu haksızlığı ve adaletsizliği uabul etmiyoruz. Yüzdelik artış ve indirimler değil, insanca yaşanacak emekli maaşı düzenlemesi istiyoruz. Artık ne yaparsanız yapın, emeklileri kandıramazsınız.
   Eğer emeklilerin desteğini gerçekten yeniden almak istiyorsanız:
   *Açlık ve yoksulluk sınırı belli. 
En düşük emekli maaşını derhal 35 bin liraya çıkararak bayramdan önce ödemelisiniz. Ardından yoksulluk sınırı üzerine çıkarmalısınız.
   *Bayram ikramiyesini yıkda 4 kez olmak üzere  asgari ücrete eşitleyerek derhal ek ödeme yapmalısınız. 
   *Memurlara verilen seyyanen zammı tüm emeklilerin maaşına bayram öncesi yansıtmalısınız. 
   Yoksa, ağzınızla kuş da tutsanız bile nafile..! Emekliler olarak, sadaka istemiyoruz. Yıllarca peşin peşin ödediğimiz vergi ve primlerimizin karşılığı olan insanca yaşanacak aylık maaşımızı istiyoruz.               Tüm Emeklilerin Sendikası olarak, herkes için adaletli gelir dağılımı düzenlemesi istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. İnsanca yaşamak hakkımız, mutlaka alacağız. 

Editör: Mustafa YILDIRIM