Sünnetlik kıyafet satan firma sahibi Levent Özergen, her şeyin fiyatının yüksek olduğu gibi ürünlerin fiyatının da bu sene daha yüksek olduğunu dile getirdi. Özergen, “Alım gücü biraz düştü, vatandaşlar alırken biraz zorlanıyorlar. Alamayan hiç alamıyor. Alışverişlerimizin yüzde 70’i kredi kartıyla oluyor. Fiyatlar 2 kat artı diyebilirim. İnsanlar eline para geçtikçe sünnetlik kıyafetleri düğünlerinden önce almayı tercih ediyorlar” dedi. Özergen, 2024 yılı için olan kampanyaları ekim ayı itibariyle başlatacaklarını söyledi.

“FİYATLARIMIZ YÜZDE YÜZ ARTTI”

Eskişehir sanayisi değişimin öncüsü Eskişehir sanayisi değişimin öncüsü

Gelinlik satışı yapan işletme yetkilisi Hülya Can Toparlak ise geçen yıla göre satışlarında bir düşüş olmadığını ve sezonun bu sene kendileri için iyi geçtiğini dile getirdi. Toparlak, “Geçen yıla göre de satışlarımızda düşüş olmadı. Biz gelinliklerimizi kendimiz diktiğimiz için avantajlıyız. Ancak Fiyatlarımız maalesef geçen yıla göre yüzde yüz arttı.” dedi. Hem satış hem de kiralama yaptıklarını belirten Toparlak, kiralamanın daha çok tercih edildiğini belirtti.

“EKONOMİK OLARAK EN ZOR DÖNEMİMİZİ YAŞIYORUZ”

Damatlık satışı yapan dükkân sahibi Yasin Tokat ise geçmiş yıllara kıyasla şu an en zor dönemlerini yaşadıklarını söyledi. 40 yıldır bu mesleği yaptığını söyleyen Yasin Tokat, “Her geçen yıl satış yaptığımız adet sayısı düşüyor. 2 bin liraya satılan damatlıklar, bu yıl 5-6 bin lira. Fiyatların yüksekliğinden dolayı damatlık ya da smokin satın almak yerine takım elbiseden damatlık yapan insanlar oluyor. Giderlerimiz bu yıl geçen yıla göre en az iki kat artmıştır. Kiralar da aldı başını gitti.  Kar marjlarımız düştü. Bütün esnaf kendisinden fedakârlık eder duruma geldi şu an.” şeklinde konuştu. Şu an okulların açılmasıyla beraber düğün sezonunun yavaş yavaş sona geldiğini belirten Tokat, Eskişehir için bu yaz sezonunun fena geçmediğini ifade etti.