SES Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Adına Birtürk Özkavak, Pazartesi günü yapacakları iş bırakma eylemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özkavak, “iş bırakıyoruz; çünkü tüm halkımızın eşit ücretsiz nitelikli sağlık hakkı almasını istiyoruz.

 iş bırakıyoruz; çünkü halkımızın ihtiyacı olan ilaçlara ulaşabilmesini eczaneye gidip elinin boş dönmesini istemiyoruz.

iş bırakıyoruz; çünkü tüm yurttaşlarımızın eşit, ulaşılabilir, nitelikli sosyal hizmete ulaşmasını istiyoruz.

İş bırakıyoruz çünkü halkımızın randevu almak için bile günlerce beklemesini istemiyoruz

İş bırakıyoruz çünkü Temel tüketim mallarının artık ulaşılamaz hale gelmesini istemiyoruz

İŞ BIRAKIYORUZ; ÇÜNKÜ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ OLARAK:

Son bir haftada yapılan açıklamalar ve sonrasındaki gelişmeler sonucu sağlık emekçileri kırılmış son derece mutsuz olmuşlardır. Siyasi iktidar aklımızla alay edercesine bir gün ek ödemeleri artıracağını söylerken ertesi gün geri çekmekte, çalışanları ayırmakta,algı oyunlarıyla sanki emekçilerinin gelirlerini artırmış gibi görünmek istemektedir.Kaşıkla verdiğini kepçeyle geri almaktadır.Biz öteden beri Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçilerinin tümünün hak ettikleri ücreti almasını savunuyor ve mücadele ediyoruz.Bunu savunmaya da devam edeceğiz.Artık algı oyunlarından bıktık.

6 ARALIK GÜNÜ TÜM ÜLKEDE İŞ BIRAKIYORUZ TEMEL TALEPLERİMİZ

1.      Sahada iş barışını bozan, performans sistemi kaldırılarak bütün ödemeler tek kalemde yapılmasını, Ayrımsız ASM emekçilerine tıp fakültesi çalışanlarına, aile ve sosyal hizmetler çalışanlarına ve diğer tüm sağlık hizmet sınıflarına ek zam verilerek mağduriyetler giderilmelidir.

2.      Sabit ücretlerimize gerçek enflasyon oranında ek zam verilerek yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını,

3.      4-B süresiz sözleşmeli ve 3+1 sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız kadroya alınmasını,

4.      Hastanelerde bütün sağlık emekçilerinin çocuklarını güvenle bırakabileceği kreşler açılmasını,

5.      Ek Gösterge seçim vaadi olmaktan çıkarılıp 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine uygulanmasını,

6.      Vergi dilimi soygununa son verilerek asgari ücretten vergi alınmayıp, bunun üstündeki gelirimizin % 10’ a sabitlenmesini,

7.      Gıda, elektrik, doğalgaz gibi zorunlu temel ihtiyaç kalemlerine yapılan zamların geri alınmasını dolaylı vergilerin kaldırılmasını istiyoruz.

8.      Sağlık bir ekip işidir,bu ruhun ve iş barışının bozulmamasını istiyoruz.

9.      Ağır koşullarda çalışan sosyal hizmet emekçilerinin iş barışını bozan ücret politikasından vazgeçilmesini eşit adil bir yaklaşımla özlük haklarının düzeltilmesini istiyoruz.

10.  Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin insanca yaşamasını istiyoruz.

 

İş Bırakmada Uyulacak Kurallar

6 Aralık 2021 Pazartesi günü Yapacağımız iş bırakmada halkımızın bize destek olacağını biliyoruz.Eskişehir’in emekçi halkı kendi yakınları,  oğulları ve kızları olarak gördüğü sağlık emekçilerini canı gönülden destekleyecektir.Bu zor günlerden ancak mücadeleyle çıkacağız

ü  Acil, Yoğun Bakım, Çocuk Acil ve Yoğun Bakımı, Onkoloji, Diyaliz servislerinin dışında iş bırakılacaktır.

ü  Ülkemizde yaşanan COVID-19 pandemi salgını nedeni ile COVID-19 veya COVID-19 şüphesi ile sağlık kurum ve kuruluşlarına yapılacak başvurular geri çevrilmeyecek, bu gibi hasta veya hastalığından şüphe edilenlerin poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecektir.

ü   

ü  1.İş bırakma; genel merkezimizin yolladığı çerçeve dâhilinde gerçekleştirilecektir

ü  İş yerlerinde sabahtan itibaren iş bırakan arkadaşlarımız hastane önlerinde buluşarak  11:00  dan  itibaren  Eski Hava Hastanesi(İl sağlık müdürlüğü)ana kapısında toplanacaktır.

ü  3.Toplanma tamamlandıktan sonra saat 12.00 gibi Sağlık Müdürlüğü Ek Bina önündeki alana (Eski Sağlık Müdürlüğüne) geçilerek 12.30 da Basın Açıklaması yapılacaktır.

ü   

ü  Buradan tüm Eskişehir halkına,sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine sesleniyoruz.İlan ettiğimiz program çerçevesinde desteğinizi bekliyoruz.Birlikte mücadele edelim haklarımızı kazanalım.