Bununla beraber yeni doğanlarda sünnet uygulaması son yıllardan itibaren giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Çünkü bebeklerde yara iyileşmesi daha hızlı gerçekleşir ve sünnet sonrası bakım daha kolaydır. Sünnet işleminin sağlıklı bir biçimde sonuçlanabilmesi için steril koşullarda, ameliyathane ortamında yapılması gerekir. Uzman sünnet doktoru Bursa için Ünal Adıgüzel ile iletişime geçebilirsiniz.

Steril olmayan şartlarda veya deneyimsiz ellerde gerçekleştirilen sünnet birçok komplikasyonu beraberinde getirir, cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

Sünnetin faydaları nelerdir?

·         Penisin yıkanmasını kolaylaştırır.

·         İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini azaltır.

·         Gonore, sifiliz, HIV başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan çeşitli enfeksiyonların görülme olasılığını düşürür.

·         çocuk cerrahisi alanında önemli bir yer tutan sünnet işlemi, penis başında iltihaplanma ve benzeri problemleri önler.

·         Penis kanseri riskini azaltır.

Çocuklar Ne Zaman Sünnet Ettirilmeli?

Sünnetin zamanlaması çocukların psikolojik dünyası açısından önem taşır. Çocuklar 2-5 yaş arasında cinsel kimliğini fark etmeye başlar. Bu dönemde sünnet edilen bazı çocuklar cinsel organını kaybettiği şeklinde bir algıya kapılarak psikolojik sorunlar yaşayabilir.

Bursa çocuk üroloji doktorları arasında isminden söz ettiren Ünal Adıgüzel, tıbbi bir gerekçe yoksa sünnetin 2 yaşından önce veya 5 yaşından sonra yaptırılmasını önermektedir.