Tepebaşı Belediyesi, iklim değişikliğine karşı sürdürdüğü bilinçlendirme faaliyetlerini aralıksız şekilde sürdürüyor.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışma ve projeler ile 2022 yılı boyunca, toplumun farklı kesim ve yaş gruplarından çok sayıda vatandaşa ulaşıldı. Hayata geçirilen Tepebaşı İklim Sözcüleri Programına başvuruda bulunan İklim Sözcülerine yönelik İklim Akademi Eğitimleri gerçekleştirilerek, 39 iklim sözcüsü ile 12 eğitim ve atölye çalışması yürütüldü.

Tepebaşı İklim Sözcüleri ile Temalarla İklim Krizi Çalıştayı da 2022’de düzenlenen etkinlikler arasında yer aldı.

286 üreticiye bilgilendirme sağlandı

İklim Sözcüleri projesinde yer alan iklim gönüllüleri, geçtiğimiz yıl boyunca kırsal mahallelerde çiftçiler, kent merkezinde ise Belde Evleri’nde kadınlara yönelik eğitimler gerçekleştirdi. Kırsal mahallelerde çiftçilere iklim değişikliğinin hem doğrudan hem dolaylı olarak en çok etkilediği sektör olan tarım konusu ele alınarak “İklim değişikliğinin tarıma etkileri” anlatıldı.  Tarım hem iklim değişikliğine etken olduğu hem de iklim değişikliğinden etkilendiği için, çitçilerin iklim değişikliğine karşı tutumlarını belirlemek amaçlandı.

Beyazaltın, Cumhuriye, Gündüzler, Çukurhisar, Keskin, Yakakayı, Kızılcaören, Hasanbey, Yukarı Söğütönü,Satılmışoğlu, Kızılinler Mahallelerinde çiftçiler ile bir araya gelen Tepebaşı İklim Sözcüleri, verdikleri eğitimle 286 çiftçi ve üreticiye iklim değişikliğini anlatmış oldu. Ayrıca Hasan Âli Yücel Belde Evi’nde de kadın üreticilerle buluşan gönüllüler, eğitim çalışması yaptı.

Kadınlara yönelik çalışmalar

Program kapsamında yıl boyunca 12 Belde Evi’nde kadınlara yönelik “'Biz değişelim. İklim aynı kalsın”, “İklim değişikliği ve stres” “İklim krizinin ekonomi yönetimi ve toplumsal eşitsizlik üzerine etkisi'' ile ilgili eğitimler verildi. Söz konusu eğitimler ile 12 Belde Evi’nde 230 kadına ulaşıldı.

 

Binlerce öğrenciye ulaşıldı

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik yürütülen “İklim Değişikliği ve Enerji Yönetimi Eğitimleri” ile temel alışkanlıkların kazanıldığı küçük yaşlarda çocuklara ulaşarak, dünyamızın sorunu olan küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı farkındalık çalışmaları da yaptı. Çalışma ile 2022 yılında 38 okulda 51 eğitimle 5366 öğrenciye ulaşıldı.

            2022 yılında Tepebaşı Belediyesi’nin enerji etkin binalarına, çevre dostu elektrikli otobüslerle 5 okuldan 253 öğrenci için teknik gezi düzenlendi. Öğrencilerin yenilenebilir enerji, yeşil bina uygulamalarını yerinde görerek öğrenmeleri sağlandı.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, ilçede sürdürülen çevre dostu ve farkındalık oluşturacak çalışmaların 2023 yılında da aralıksız biçimde süreceğini kaydetti. Söz konusu çalışmalar hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar, 0 (222) 211 40 00 / 3353 numaralı telefonlardan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ulaşabiliyor.

Editör: Mustafa YILDIRIM