trafik-sorununa-nester-vuruluyor-2

Vali Aksoy’dan Başkan Ataç’a Ziyaret Vali Aksoy’dan Başkan Ataç’a Ziyaret

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şehrin kalbi olan Odunpazarı ve Atatürk Lisesi kavşaklarında özellikle pik saatlerde yaşanan trafik sıkışıklığını azaltmak üzere hayata geçireceği kavşak düzenleme projesine 11 Temmuz Salı günü başlıyor.

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde hayata geçirdiği yayalaştırma kararları ile bölgelere değer katmaya devam ederken kent içi trafikteki yoğunluğu azaltmak ve ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu kapsamda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi(ESOGÜ) arasında imzalanan hizmet protokolü ile tamamlanan Eskişehir Ulaşım Ana Planı Revizyonunda yer alan kavşak düzenleme önerileri doğrultusundayeni bir kavşak düzenleme çalışması hayata geçiriliyor.

Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı veAtatürk Lisesi kavşaklarında özellikle pik saatlerde yaşanan trafik sıkışıklığını çözmek ve ulaşımı kolaylaştırmak için yapacağı kavşak düzenlemesi ilekavşaklarda geometrik düzenleme çalışmaları, şeritler ve şerit genişliklerini düzenleyecek.

Çalışmayla birlikte yapılacak sinyalizasyon düzenlemeleriyle bölgedeki seyahat sürelerinin kısaltılarak, trafik güvenliğinin ve konforunun artması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri çalışmanın vatandaşların günlük seyahatlerini daha güvenli ve hızlı hale getirmek için başlatılacağını belirterek, eğitim öğretim dönemi başlamadan düzenlemenin tamamlanacağını ifade ettiler.

Yetkililer ayrıca bölgede yapılacak çalışmalar öncesi Esgaz, OEDAŞ, Türk Telekom, ESKİ Genel Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü ile düzenlenen toplantılarla düzenlemeler hakkında bilgilendirme yapıldığını, kurumların yapacağı çalışmalar hakkında da gerekli kararların alındığını belirttiler.

Düzenleme kapsamında ilk olarak Alaaddin Parkı çevresi trafiğe kapatılacak. Burada bulunan otobüs durakları Alaaddin Parkı üst tarafına taşınacak. İki Eylül Caddesi istikametinden gelen araçlar AlaaddinCaddesi kapalı olacağı için ulaşım tek yön ara sokaklardan sağlanacak. Çalışmayla Cumhuriyet Bulvarı (Adliye) ile Atatürk Lisesi arasındaki geniş orta refüj küçülecek ve şerit sayısı 3’e çıkarılacak. Atatürk Lisesi önünde bulunan dönelkavşak kaldırılacak, yeni bir kavşak düzenlemesi yapılacak.Çalışmanın tamamlanmasıyla Cumhuriyet Bulvarı, Yunus Emre Caddesi girişi, Atatürk Lisesi önü, Atatürk ve İki Eylül caddelerini bağlayan bölgede trafik yoğunluğunun önlenmesi amaçlanıyor.