İşte Yılmaz Büyükerşen'in açıklamasında öne çıkan cümleler:

-5. dönemim, her dönemde oylarım yükselerek kazandık. Seçimler yaklaştığı zaman kiminle ortaklık yapacağı sonraki koşullarda belli olur. Son dakika bile değişiklik gösterebilir. 

-85 yaşındayım ama nüfusta 86 yazıyor. Yaş konusu gündeme geliyor. Akıl yaşta değil baştadır. Tecrübenin yaptığınız başarılı işleri, bir devamını orta yere anlatan bir sözdür.

Eskişehir’in makus talihine son vereceğiz Eskişehir’in makus talihine son vereceğiz

-Bu dönem içinde aday olmak istemiyordum. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un bir beyanatını önüme koydular. Kemal bey değişsin diyor. Birden tepem attı. Durumumuz böyle değildi. Eskişehir'de benden sonra  Tepebaşı ile Odunpazarı arasında miras kavgası konuşulur.   Benim bu duruma çok canım sıkılıyordu. Aday olmayacaktım ama bu yazıyı görünce öfkeli bir şekilde gazeteci Barış Yarkadaş’a adaylığımı açıkladım.

-İYİ Parti Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun İYİ Parti CHP ittifakının fayda etmediği açıklamaları sorulunca Büyükerşen,  “Eskişehirspor’u kurtarmak için benden yardım aldı ancak bana verdiği sözleri tutmadan milletvekili oldu. 3.5-3 sene önce  bana geldi. Eskişehirspor için para istedi. Benzin istasyonunun tahsisini istedi. Benden hemen sonra benzin istasyonunu kiraya vermiş. Yandaş kuruluşa vermiş.  Meselenin arkası oldukça karışık...

-Bu açıklamaları acemiliğine veriyorum. Böyle bir açıklama yapılacaksa genel başkan yapar. 

-Deprem bölgesindeki bir ilin müteahhitliğini yapmak için siyasete girdiği yönünde sözler var. Halk söylüyor bunu.

 - Ben olmasam da hem ilçelerde hem de merkez belediyelerde CHP çoğunluğu alır.

HATİPOĞLU YAYINA BAĞLANDI

Yılmaz Büyükerşen'in açıklamalarının ardından kendisine söz hakkı doğan İYİ parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, canlı yayına katılarak iddialara yanıt verdi ve yerel seçime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hatipoğlu'nun açıklamalar şöyle:

-Şaşırarak izledim, çok enteresan geldi. Biz milletvekilleri seçilmiş insanlarız özgür konuşmamız lazım. Milletvekili olarak bazı tespitlerde bulundum. CHP’lilerin hoşuna gitsin diye konuşmuyor, ben doğruları konuşuyorum. Seçim dönemi için yaşanan sorunlar, İYİ partinin belediye alamamış olması. CHP ile yapılan ortaklıkların kazan kazan olmasından yanayım. Kişisel fikrim benim. İYİ Parti olarak kendi adayımızla girmektir.

-Kendi partimden ihraç edileceğimi düşünmüyorum.

-Deprem konutları ile ilgili iddialar çok komik geliyor. İspat ederlerse istifa etmeye hazırım. Deprem konutuna ne kadar ne satacağız, biz kamu kurumlarıyla iş yapmıyoruz. Biz çok büyük bir pazara iş yapıyoruz, bu konuşulan rakamlar bizim işlerimize yanaşmaz. Biz büyük işler yapıyoruz. İhracat ile uğraşıyoruz. İnsanları karalamak çok kolay.

-Eskişehirspor ile ilgili Büyükerşen’in benzin istasyonu ile ilgili iddialarını açıklamak istiyorum. Yılmaz hoca 2,5 - 3 yıl önce diyor bu olamaz zaten ben 2008 yılında başkan oldum, söz ettiği dönemde başkan değildim, bir tarih hatası var. Ben başkanlığım döneminde Eskişehirspor’u 20 yıl sonra süper lige çıkardım. Valilik bize benzin istasyonu verdi. Açma ruhsatını belediyeden aldık. 15 yıllığına kiralama hakkını sattık. Belediyeden almadık, Valilik'ten aldık.

-Eskişehir’e Kemal Kılıçdaroğlu geldiğinde hava alanında karşıladık. Mitinge katılamadım başka ilçede programım vardı.

-Milletvekillerimizin görüşü CHP ile ittifaka devam etmemek. Bütün illerde kendi adaylarımızla seçime gitmek yönünde.

-İçim elvermeyerek Kılıçdaroğlu’na oy verdim.

-Genel başkanım Eskişehir’de Büyükşehir'e aday ol derse olurum.