Kısa adı “ESVAK” olan Eskişehir Mezunları ve Eskişehir’den Yetişenler Vakfı’nın “7. Gönül Sohbetleri” etkinliği Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezinde yapıldı.

Prof.Dr. Bilge Kağan Şakacı'nın moderatörlüğünü yaptığı konferansın konuşmacısı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muzaffer Metintaş oldu.

Konferansa katılım yoğundu. ESVAK Kurucular Kurulu Başkanı Sedat Kara,Kurucular Kurulu üyesi Sabahattin Sarı, Eskişehir Şube Başkanı Dt.Ozan Köroğlu, Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri ile toplumun her kesiminden çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Eskişehir Şube Başkanı Dt.Ozan Köroğlu Eskişehir'de sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunduklarını söyledi.

Vatandaş Arefe günü kurban pazarına akın etti Vatandaş Arefe günü kurban pazarına akın etti

Köroğlu, ayrıca Eskişehir'de sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanında Vakıf olarak üniversite okuyan 35 öğrenciye burs verdiklerini sözlerine ekleyerek destekleri için üyelere ve hayırseverlere teşekkür etti.

ESVAK Kurucular Kurulu Başkanı Sedat Kara'da, “Eskişehir bizim için çok kıymetli.Eskişehir'de öğrencilere burs veriyoruz,iftar yemekleri, kültürel programlar düzenliyoruz. Vatansever,bayrak sever,ülke sever bir vakıfız. Vakıflar bizim tarihimizde büyük bir yer kaplar.Önemli görevler yapmışlardır.Bugünde bu vakıflar aynı görevleri devam ettiriyorlar.Güçlenmek için destek gerekiyor.Birlik ve dayanışma gerekiyor” dedi.

“DÜNYA ÇAPINDA KLİNİĞİZ”

Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muzaffer Metintaş,"Kliniğimiz dünya çapında işlere imza atıyor. Amerika’da ki imkanlar bizde de var. Türkiye'de 8 Binden fazla akciğer kanseri üzerine takip ettiğimiz hastamız var. ABD’de insanların yaşam süresi 1900’den 1999’a kadar 30 yıldan fazla uzadı. İddia ediyorum Türkiye’de sağlık hizmeti Avrupa ülkelerinden daha kaliteli duruma geldi. Avrupa’dan hastalar Türkiye’ye tedavi için gelmeye başladılar. Türkiye’de ise 20 yıl” diye konuştu.

Editör: Mustafa YILDIRIM