Odunpazarı Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı. Başkan Kurt, “Ülkeyi yönetenler ne yazık ki kadını ötekileştiriyor, insan yerine koymuyor. Kadını bir meta gibi değerlendirmeye çalışan bir kafayla yönetiliyoruz. Bunun da müsebbibi gene de kendimiziz. Çünkü işi ciddiye almıyoruz, bize bir şey olmaz mantığıyla bugüne geldik, ama bir şeyler oluyor. Bunu engellemenin yolu işte 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler. Seçimde özellikle kadınlarımızın buna itiraz etmesi lazım” dedi.

Birlikte yöneteceksek birlikte karar vermemiz lazım Birlikte yöneteceksek birlikte karar vermemiz lazım

Odunpazarı Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçiler Günü nedeniyle Mehmet Terzi Kapalı Spor Salonu’nda yoga, aerobik ve zumba etkinliği gerçekleştirdi. Spor İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Odunpazarı Belediyesi’nin halk merkezlerinde spor atölyelerine katılan 200 kadın yer aldı.

“ÜLKEYİ YÖNETENLER KADINI ÖTEKİLEŞTİRİYOR”

Etkinliğe katılan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt,  kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayarak, kadınlara kırmızı karanfil dağıttı. Kadınların işinin gerçekten çok zor olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, “Aslında bütün kadınlar emekçi, çünkü yetişme tarzımız, kültürümüz buna neden oluyor. Cumhuriyet’in kurulmasının üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen maalesef hala kadınla erkeğe eşitlendiremedik. Bu yüzden kadınlarımız hem işte çalışıyor hem evde çalışıyor hem sosyal hayatta çalışıyor hem de evde çoluğun çocuğun ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Sanki onun göreviymiş gibi ekstra bir yük daha yükleniyor. Bunu aşmak zorundayız. Bunun da mücadelesini yapmak gerekiyor. Ama ne yazık ki bugün gelinen noktada ne bu şartlar oluşuyor ne de oluşma yönünde bir gelişme var. Buna itiraz ediyoruz. Sizin de itiraz etmeniz gerektiğini vurguluyorum. Çünkü ülkeyi yönetenler ne yazık ki kadını ötekileştiriyor, insan yerine koymuyor. Kadını bir meta gibi değerlendirmeye çalışan bir kafayla yönetiliyoruz. Bunun da müsebbibi gene de kendimiziz.

“SEÇİMDE KADINLARIMIZIN BUNA İTİRAZ ETMESİ LAZIM”

Çünkü işi ciddiye almıyoruz, bize bir şey olmaz mantığıyla bugüne geldik, ama bir şeyler oluyor. Bir gecede ‘kadınlar ayrı otobüse, erkekler ayrı otobüse binecek, kadınlar ayrı sokakta yürüyecek, Erkekler ayrı sokakta yürüyecek’ diye bir karar çıkabilir. Bunu engellemenin yolu işte 25 gün sonra yapılacak olan seçim. Seçimde özellikle kadınlarımızın buna itiraz etmesi lazım. Özellikle kadınlarımızın bu konuda daha duyarlı olması lazım. Çünkü karşı tarafta en çok çalışanlar ne yazık ki yine kadınlar. Bunu anlamak ve kabul etmek oldukça zor. Biz bugün bütün kadınlarımızın, bütün emekçilerimizin gününü kutluyoruz. Bu uyarıyı da yapmak zorunluluğu hissediyorum. Eskişehir'de elbette kadınlarımız bize sahip çıktığı için bir seçim kazanıyoruz. Kadınlarımızın uyanık olması nedeniyle biz seçim kazanıyoruz, ama Kütahya'daki, Afyon'daki, Çankırı'daki kadınlarımızın ya da halkımızın eksiği yüzünden iktidarı kaybediyoruz. Bu da bizim hedeflerimizi küçültüyor. Daha duyarlı olmak lazım diye vurguluyorum. Hepinizin Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kadınlar muhteşem bir yoga, aerobik ve zumba etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlik toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Editör: Mustafa YILDIRIM