Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce Yunus Emre Haftası mesajında şunları söyledi; "

"Büyük Türk Mutasavvıfı, hak ve halk aşığı, Türk dilinin usta yorumcusu sevgi, saygı ve hoşgörünün simgesi Yunus Emre’nin vefatının 703’üncü yıldönümündeyiz.1 - 7 Mayıs Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası'nda aradan geçen yedi asırda görüyoruz ki; insanlığın ihtiyacı olan tek şey sevgi ve hoşgörüdür.

Ne şanslıyız ki; Bizim Yunus’un yaşadığı topraklarda onun felsefesine ve dünya görüşüne tanıklık eden güzel şehrimizde bir aradayız.

Yunus Emre, Anadolu’nun yakılıp yıkıldığı en zor zamanlarında insanlığa en doğru reçeteyi yazmış, kısacık insan hayatında geriye ancak güzelliklerin ve sevginin kalacağını hatırlatmıştır.

Elbette Yunus’u anlamak kadar anlatmak da önemli. Bu yüzden bizler de dünyaya mal olmuş büyük değerimizi herkesle buluşturmak üzere her alanda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yunus Emre Edebiyat Armağanı Yarışması, şiir, öykü ve tiyatro oyun metni alanlarında çeşitli kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra, Yunus Emre mahallemize alt ve üstyapıya yatırımlar yaparak herkesin bu güzel manevi ortamı yaşamasını istiyoruz.

Şunu çok net olarak söylemeliyim ki; Eskişehir, Yunus Emre’nin verdiği mesajları her zaman iyi anlamış, kavgadan, çekişmeden uzak durmuş, “yaratılanı yaratandan ötürü severek” kucaklaşmıştır. Bu şehirde ayrı, gayrı yoktur. Bu şehirde kimse öteki değildir. Eskişehir, bir göçler şehri aynı zamanda kültürlerin buluşma noktasıdır. O yüzden Eskişehir’in Yunus gibi düşünen hemşehrileri her zaman ülkemize örnek olmuşlardır. 

Bu anlamda şehrimizle ne kadar gurur duysak azdır. Bunun temelinde ise çağlar ötesine mesajını bırakan Bizim Yunus’un çok önemli bir payı vardır.

Cennet vatanımızın mayası Yunus Emre’ler, Pir Sultan Abdal’lar, Mevlana’lar, Hacı Bektaşi Veli’ler, Sücaeddin-i Veli’ler her zaman bize birlik olmayı, sevgiyi, saygıyı, birbirimizi anlamayı öğütlemişlerdir.

Asırlar öncesinden bizlere emanet edilen bu öğütlerin ışığında barış, sevgi, huzur ve mutluğun ancak birbirimizi severek olacağını hatırlatıyor,

Kurt, "Maliyetleri düşürecek formüller lazım" Kurt, "Maliyetleri düşürecek formüller lazım"

Yunus Emre’nin, “Sevelim, sevilelim. Bu dünya kimseye kalmaz.” sözüyle sevgilerimi, saygılarımısunuyorum.”

Editör: Mustafa YILDIRIM