Kızılay hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü kuruyor

Türk Kızılayı Şube Başkanı Yüksel Girgin, kurban bağışı kampanyası hakkında bilgi verdi. Esgazete’nin canlı yayın konuğu olan Girgin, kurban bağışı hakkında tüm detayları paylaştı.

Bu yıl 11. kez kurban bağışı kampanyası ile hayırsever vatandaşlar ile ihtiyaç sahiplerini buluşturacaklarını söyleyen Girgin, “150 yıldır dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin ulusal ve uluslararası alanda ihtiyaç sahibi insanlara merhamet elini uzatan Türk Kızılayı, 2007 yılından bu yana Kızılay Kurban Modeli ile milyonlarca ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban eti ulaştırıyor. Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi, kurban döneminde hayırseverlerden gelen kurban vekâletlerinden elde edilen etleri, ülkemizin tamamında ve dünyanın farklı bölgelerindeki binlerce ihtiyaç sahibine ulaştıracağız” diye konuştu.

KESİMLER DİNİ KURALLARA UYGUN OLARAK YAPILIYOR

Kurban kesimlerinin İslami şartlara uygun şekilde yapıldığının altını çizen Girgin, şunları söyledi: “Dini vecibelerini yerine getirmek isteyen hayırseverlerimizin kurbanları, Et ve Süt Kurumu veterinerleri tarafından seçilerek Kurum’un modern kombinalarında vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter de eşlik edecek. Kurban kesiminden sonra hayırseverlerimize mesaj ile bu bildirilecek. Yurtdışında kurban bağışı yapan hayırseverlerimize kurbanın hangi ülkede kesildiğini bilgisi verilecek.”

Elde edilen etlerin, kavurma konserve haline getirilerek vekâlet sahiplerinin adına gerçek ihtiyaç sahiplerine Kızılay Şubeleri tarafından yıl boyu dağıtılacağını sözlerine ekledi.

30’DAN FAZLA ÜLKEDE YAPILIYOR

Girgin, yurtdışında da kurban bağışı yapılabildiğini ifade ederek, “Bosna Hersek ve Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu Balkan ülkeleri; Senegal, Nijer, Çad, Etiyopya’nın da aralarında bulunduğu Afrika ülkeleri; Pakistan ve Bangladeş’in de aralarında bulunduğu Güney Asya ülkeleri; Kırgızistan ve Tataristan’ın da aralarında bulunduğu Orta Asya ülkeleri; Filistin ve Irak’ın da aralarında bulunduğu Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 30’dan fazla ülkedeki ihtiyaç sahipleri için Kızılay’a kurban vekâletlerini verebilecek” diye konuştu.

YURTİÇİ 750 TL, YURTDIŞI 590 TL

Kurban bağışı ile ilgili fiyat bilgisini de paylaşan Girgin, “Hayırseverler, yurtiçi 1 hisse kurban vekâlet bedeli olarak 750 Lira öderken, yurtdışı kurban vekâlet bedeli için 590 Lira ödeyecek. Hayırsever vatandaşlarımız Kızılay şubemize gelerek bu bağışlarını makbuz karşılığında yapabilirler. Aynı zamanda Türk Kızılayı resmi internet sitesi üzerinden de kredi arktı ile 4 taksit imkanı ile bağış yapmak mümkün” dedi.

ESKİŞEHİR İLK 5’TE YER ALDI

Eskişehirlilerin bu konuda oldukça duyarlı olduklarını söyleyen Girgin, geçen sene Kurban Bayramında Eskişehir’in en çok kurban bağışı yapan iller arasında 5. sırada yer aldığını söyledi. Şu ana kadar bağışların çok iyi seviyede olduğunu ifade eden Girgin, bu sene Eskişehir’deki bağışlarda yüzde 50’lik artış yaşanacağını dile getirdi.