ÇGD Lokali’nde kadın gazetecilerle birlikte yapılan açıklamada ÇGD Eskişehir Şube Başkanı Meltem Karakaş Kaya, “kadın gazeteciler, medyanın her alanında toplumsal cinsiyetleriyle ilişkili olarak maaş eşitsizliği, sözleşme ve sosyal güvence eksikliği, adaletsiz iş yükü, mesai ve görevlendirme, mobbing, cinsel taciz ve şiddet gibi hak ihlallerine maruz kalıyor.” diye konuştu.  Türkiye’de gazetecilerin koşullarının her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirten Kaya, “Başta kadın gazeteciler olmak üzere yaygın ve yerel medyada yaşanan sıkıntılar birçok kadının zamanla meslekten uzaklaşmasına neden olmaktadır. Eskişehir medyası görece diğer illere göre kadın gazeteciler açısından avantajlı olsa da özellikle ekonomik anlamda erkek meslektaşlarıyla aynı koşullarda çalışamamaktadırlar.” dedi.

MEDAR’IN ÇALIŞMASINDAN ÖNEMLİ VERİLER

Medya Araştırmaları Derneği’nin (MEDAR) farklı bölgelerde yerel medyada faaliyetlerini sürdüren kadın gazetecilerle “Yerel Medyada Kadın Gazeteci Olmak: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” isimli çalışmasının sonuçlarına değinen Kaya, şunları aktardı: “Araştırma raporunda öne çıkan bulgular şu şekilde: Raporda ele alınan bulgular yerel medya kurumlarında yaşanan finansal sorunların kadın gazetecilerin çalışma koşullarını ağırlaştırdığını ve ‘yetersiz maaş, eksik kadro ve yetersiz çalışan sayısı, orantısız iş yükü, yasal sınırı aşan mesai saatleri, teknik donanım ve ekipman eksikliği’ gibi sorunlar yarattığını ortaya koyuyor. Bu çalışma koşulları altında mesleki faaliyet ve gelişimlerini sürdürmekte zorlanan kadın gazeteciler, ayrıca sektöre giriş ve işe alım sırasında da cinsiyet temelli ayrımcılıkla karşılıyor. Raporda yer alan ifadelere göre, yerel medyadaki çoğu kurum kadın gazeteciler özelinde ‘Evlenir, çocuk sahibi olur, çalışamaz.’, ‘Geç saate kadar mesaiye kalamaz.’, ‘Sahada her yere habere gidemez.’ vb. sebepler göstererek işe alım sırasında erkek adaylara öncelik veriyor.” 

“SÖZÜMÜZ BİTMEDİ DİYORUZ”

Gazeteciliğin ayrıcalıklı bir meslek gibi görünse de medya sektöründe kadınların daha fazla baskı, mobbing, cinsel istismar, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığına dikkat çeken Meltem Karakaş Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca kadın gazeteciler, dönem dönem haber kaynakları ve erkek meslektaşlarından da şiddet görüyor. Biz kadın gazeteciler; artık kadına yönelik şiddet haberleri yapmak istemiyoruz. Kadına, çocuğa yönelik şiddet son bulsun istiyoruz. Biz kadın gazeteciler; eşit işe eşit ücret diyerek, maaş eşitsizliğinin son bulmasını ve ekonomik koşullarımızın düzeltilmesini istiyoruz. Biz kadın gazeteciler; orantısız iş gücünün son bulmasını istiyoruz. Biz kadın gazeteciler; gazetecilik suç değildir diyoruz ve yaptığı haberler nedeniyle gazetecilerin yargılanmasını istemiyoruz. Biz kadın gazeteciler söyleyecek sözümüz bitmedi diyoruz ve tüm gazetecileri Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde örgütlenmeye davet ediyoruz.  

                                                                                 

Editör: şenay Yıldırım