Yeşilay tarafından düzenlenen Kamp Lideri Yetiştirme Programı, 21-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında Eskişehir’deki Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Merkezi’nde başarıyla tamamlandı. Program, bağımlılıkla mücadelede bağımsız nesiller yetiştirme amacına hizmet eden gönüllülerimizin yetkinliklerini güçlendirmek amacıyla düzenlenen önemli faaliyetlerden biri olarak büyük bir ilgi gördü. Öte yandan Yeşilay Eskişehir Şube Başkanı Ayşe Fert Dökmeci Türkiye Yesilay Cemiyeti Vakfı Mütevelli Heyetine Secildi. 

Program hakkında bilgi veren Dökmeci, "Program kapsamında, en az 1 yıldır aktif Yeşilay gönüllüsü olan, TBM Akran Uygulayıcısı/TBM Formatörü olarak eğitim vermiş, Yeşilay Farkındalık programlarında en az 2 defa gönüllü olarak görev almış katılımcılar, titiz bir değerlendirme süreciyle seçildi. Katılımcılar ayrıca, en az bir kampa katılmış, 22-35 yaş aralığında olan, Yeşilay'ın misyon ve vizyonuna uygun yaşayan, iletişimi ve insan ilişkileri güçlü, iyilik yapma ve başkalarına yardım etme konusunda yüksek motivasyona sahip kişiler arasından belirlendi.

Beş gece altı gün süren bu yoğun program sonunda, katılımcı gönüllüler, Yeşilay'ın tüm kamplarında görev alabilecek yetkinliğe erişti. Eğitim programını başarıyla tamamlayan gönüllüler, bir yıl sürecek lider adaylığı boyunca en az iki kampta görev alacak ve bu süreçte deneyimli kamp liderleri rehberliğinde çalışacak. İlgili değerlendirmeler sonucunda uygun görülen adaylar, Yeşilay Kamp Lideri unvanını kazanacak.

Büyükşehir’den Denizli yangınına destek ekibi Büyükşehir’den Denizli yangınına destek ekibi

Programda, Yeşilay Gönüllüleri Yeşilay Kamp Modeli Eğitimi, Kamp Organizasyonu ve Planlama Eğitimi, Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi Eğitimi, İletişim ve Kültürel Çeşitlilik Eğitimi gibi kapsamlı eğitimlere tabi tutuldu. Eğitimlerin yanı sıra, tanışma ve harekete geçirici etkinlikler, kültür sanat faaliyetleri, spor aktiviteleri, doğa faaliyetleri ve beceri geliştirici etkinlikler de gerçekleştirildi.

Program, Türk Hava Kurumu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirildi. Türk Hava Kurumu ile konaklama, eğitim alanları ve paraşüt faaliyetlerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile de eğitmen ve spor faaliyetleri konularında iş birliği yapıldı.

Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadeledeki etkin rolünü desteklemek ve yeni liderler yetiştirmek amacıyla düzenlenen Kamp Lideri Yetiştirme Programı, gönüllülerin yetkinliklerini artırarak, topluma faydalı bireyler yetiştirme yolunda önemli bir adım oldu. Programın başarıyla tamamlanmasının ardından, yeni kamp liderlerimizle daha güçlü bir Yeşilay için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Editör: Mustafa YILDIRIM