Sanal biletlerdeki yüksek komisyon oranı yazıhanecilerin tepkisini çekti Sanal biletlerdeki yüksek komisyon oranı yazıhanecilerin tepkisini çekti

Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği kültür turları kapsamında yüzlerce Eskişehirli daha Çanakkale Destanı’nın yazıldığı yarımadayı görme fırsatı buldu. Tarihi topraklarda duygu dolu anlar yaşayan Eskişehirli kadınlar, Tepebaşı Belediyesi’ne ve Başkan Ataç’a teşekkürlerini iletti.

Tepebaşı Belediyesi, Eskişehirlilere düzenlediği kültür turları kapsamında Çanakkale Destanı’nın yazıldığı toprakları yerinde görme imkanı sağlamaya devam ediyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yüzlerce Eskişehirli kadının katılımı ile gerçekleşen programda Tepebaşı kafilesi, Şehitler Diyarı Çanakkale ve tarihi yarımadayı rehberler eşliğinde gezdi. Gezide Eskişehirliler, binlerce vatan evladının şehit düştüğü ve Çanakkale Destanı'nın yazılarak düşmanın yurda girişinin engellendiği kutsal toprakları yerinde görme imkanı buldu. Sabahın erken saatlerinde Çanakkale iskelesinden feribotlarla tarihi yarımadaya geçen Tepebaşı kafilesi; Seyit Onbaşı tabyası, Şahindere Hastane Şehitliği, Hilali Ahmer Sağlık Müzesi, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü, Alçıtepe Köyü, 57. Alay Şehitliği ve Conk Bayırı’nı rehberler eşliğinde gezerek Çanakkale Savaşları ile ilgili bilgiler aldı.

Başkan Ataç: Dünyada eşi olmayan kutsal topraklardayız

Şehitler Abidesi’nin önünde Eskişehirlilere hitap eden Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, “Kutsal topraklara hoş geldiniz. Bugün ilk defa gelenler için söylüyorum, belki dünyada eşi olmayan kutsal topraklardayız. Buradaki destan öyle böyle vazgeçilecek veya umursanmayacak bir destan değildir. Atatürk, dünyanın en önemli liderlerinden bir tanesi. Burada yaklaşık 250 bin kişi şehit oldu. 2 kurşunun birbirine vurması 600 milyonda bir ihtimal. Burada binlerce birbirini vurmuş kurşun var. Yani düşünün, nasıl bir savaş, nasıl kazanılmış bir savaş? Işıklar içinde yatsınlar, böyle bir destan ile ülkemiz kurtuldu. Bir yazarın da dediği gibi, Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı’nın önsözüdür. Orada da yine Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bu vatanı kurtardılar. Onlara ne kadar dua etsek azdır, yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu olsun” şeklinde konuştu.

Eskişehirliler çok mutlu oldu

Tepebaşı Belediyesi’nin kültür turları ile Çanakkale’yi ve tarihi mekanları görme şansı bulan Eskişehirliler de etkinlikten dolayı çok duygusal anlar yaşarken, mutlu olduklarını ifade etti.

Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri ve meclis üyesi adaylarının da katıldığı programda, katılımcılar Başkan Ataç ile hatıra fotoğrafı çektirmelerinin ardından teşekkürlerini iletti.

Editör: Mustafa YILDIRIM