İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu YKS sonuçlarını değerlendirdiği TBMM’deki basın toplantısında, sonuçların AK Parti için niteliksiz bir nesil yetiştirdiklerinin ikrarı olduğunu söyledi. gerçekleştirdiği Basın  YKS sonuçlarını değerlendirdi.  

               20 yıllık iktidarında 8 Milli Eğitim Bakanı ve 17 kez sistem değiştiren AK Parti hükümetinin sanki her defasında en kötüsünü hedeflemiş gibi durduğuna değinen Kabukcuoğlu,” Konuyla ilgili olarak, yer bilimci bir bilim adamımız, YKS sonuçları için  eğitim durumumuzun depremden daha tehlikeli bir felaket olduğunu, tam anlamıyla bir beka sorunu olduğunu ifade etmiştir. Yükseköğrenim planlamamızın tam bir fiyasko oluğu zaten biliniyor,  bu günlerde iktidarın amacı insanları oyalamaktır. Tüm yükseköğrenim kurumlarında tıp hariç, ihtiyacın katbekat üzerinde öğrenci mezun olmaktadır. 8.5 milyon yükseköğrenim gençliği övünülecek bir durum değildir. Burada övünülecekse, ülkemizin herhangi bir üniversitesinden lisans eğitimi almış genci, dünyanın dört bir yerinde çalışabilir, iş bulabilir, bilgisiyle dünyadaki tüm meslektaşları ile yarışabilir diye övünmeliyiz. Günümüz Türkiye’sinde eğitim içi boşaltılmış bir kavramdır. Bizde eğitim ailelerimizin ve çocuklarımızın hayallerini istismar edip, onları 4 yıl oyalayıp sonrada sokağa bırakmaktır. Bedbaht gençler yetiştiriyor, ailelerini mutsuz ediyoruz. 160.000 hukuk mezunu, 700.000 atanamayan öğretmen binlerce mühendis hükümetin açtığı sosyal yaralardır.” dedi.

               İYİ Partili Kabukcuoğlu, Türkiye’nin dünyada hak ettiği yere gelmesi ve  refah içinde yaşamak için yegane gereğin eğitilmiş insan gücü olduğunun İYİ Parti olarak farkında olduklarını söyledi ve konuşmasına şöyle devam etti: “ Örneğin, Antalya'da başlattığımız temel eğitimde beslenme programı toplumda, öğretmenler ve öğrenciler arasında ilgiyle karşılandı. İYİ Parti ülkemizin eğitimdeki sorunlarını bilmekte ve çözüm projeleri hazırdır. Öncelikle eğitim her türlü siyasi mülahazaların üzerinde tutulacaktır. Milli gelirden eğitimin aldığı pay artırılacak, öğretmenlerimizin maddi durumları iyileştirilecektir. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu mesleklere göre eğitim planlaması yapılacaktır. Mesleki yeterliliği olan, dünyayı ve ülke sorunlarını kavramış, bunları çözme kapasitesine sahip gençlerle, ülkemiz ve insanlarımız hak ettikleri yerlere gelecektir.”