Cumhur İttifakı içinde yer alan partilerin temsilcileri 28 Şubat’ın 25’inci yılında Vilayet meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. 
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın gerçekleştirdiği basın açıklamasında Türk siyasi tarihine “Postmodern darbe” olarak geçen 28 Şubat 1997'deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının üzerinden 25 yıl geçtiği ifade edilerek bunun; milletin inancına, iradesine, değerlerine, insan haklarına, demokrasiye ve özgürlüklere yapılan fiili bir darbe olduğu dile getirildi. 28 Şubat’ın; bir darbenin tarihi olduğu gibi vesayetin, antidemokratikliğin, karanlık bir zihniyetin de ismi olarak tarihe geçtiğini söyleyen Çalışkan, “ 28 Şubat'ta sözde ‘irtica tehdidi’ ile medya, darbecİ zihniyete ram olarak ‘Topyekün Savaş’ manşetleri atmış, Ankara sokaklarında tanklar yürütülmüş, anti-demokratik MGK kararları alınmış, ‘demokrasiye balans ayarı’ denilerek dönemin hükümeti istifaya zorlanmıştır. ‘1000 yıl sürecek’ dedikleri 28 Şubat Post-Modem darbesi ile insanlar ayrımcı, ötekileştirici, insan haklarına aykırı uygulamalara maruz bırakılmış, milyonlarca insanın hayatı karartılmıştır.” dedi.  
“15 TEMMUZ DA BUNUN YANSIMASIDIR”
Kadınların ve genç kızların bu karanlık sürecin en büyük mağdurlarından olduğunu belirten Çalışkan,  Darbecilerin kurduğu ikna odalarında nice kadın, inançları hiçe sayılarak horlanmış ve baskıya maruz kalmıştır. Getirilen kanunsuz başörtüsü yasağı ile kadınların çalışma hayatında var olmaları engellenmiştir.  Ülkesi, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi kategorize edilerek ‘Yeşil sermaye’ adı altında ötekileştirilmiştir.” diye konuştu. 28 Şubat darbesi, vesayetçi sistemin ilk tezahüratı olmadığı gibi sonuncusu da olmadığını dile getiren Çalışkan, “15 Temmuz Hain Darbe Girişimi de aynı kaynaktan beslenen vesayetçi sisteminin dışa yansıyan bir suretidir.” dedi.  
DARBELER BİR DAHA YAŞANMASIN!
Ülkede yaşanan bazı gelişmelere ve dillendirilen, mırıldanılan, hayali kurulan özlemlere bakıldığında 28 Şubat zihniyetinin ne yazık ki hala diriliğini koruduğunu gördüklerini ifade eden Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimizin 28 Şubat'ın acılarını sağaltmak ve iyileştirmek adına yaptığı muazzam çalışmalarına rağmen bu zihniyetin söylemleri, eylemleri ve kamuflajlı darbe yılları nostaljileri; kabuk bağlayan yaralarımızı kanatmaktadır. Vesayetçi zihniyetle mücadelemiz biz var olduğumuz sürece devam edecek inşallah. 28 Şubat için ‘bin yıl sürecek’ diyenler unutmasın ki 28 Şubat bin yıl sürmedi; ancak biz 28 Şubat'ı bin yıl geçse de unutmayacağız. Demokrasimize ve Milli iradeye her zaman sahip çıkacağız. 15 Temmuz Darbe girişiminde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Milletimizle beraber gösterdiğimiz mücadele bunun ispatıdır. Bu vesile ile ülkemizde 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat, 15 Temmuz gibi insan onurunun, insan haklarının, demokrasi ve değerlerimizin hiçe sayıldığı günlerin bir daha yaşanmaması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyor, 20 yıldır her şartta ve koşulda özellikle darbeler karşısında yanımızda olan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.”
Basın açıklamasına AK Parti Eskişehir teşkilatının yanı sıra; Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi üyeleri, sivil toplum kuruluşları;  ESİMDER, Kadem ve TÜGVA üyeleri de katıldı.