Başkan Yılmaz Büyükerşen’in anlık takip ettiği çalışmalarla, afetin meydana geldiği 6 Şubat’tan bu yana Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ Genel Müdürlüğü, yardımsever Eskişehirlilerin de desteğiyle 81 TIR insani yardım malzemesi, ilk müdahale aracı, pikap, kepçe, ekskavatör, vinç, arama kurtarma malzemeleri, cenaze nakil araçları, ihtiyaç duyulan 58 iş makinası, araç ve 340 personelini bölgeye sevk etti.

   Büyükşehir Belediyesi roll ekmek, pet şişe Kalabak suyu, ısıtıcı, bebek bezi, mama, mont, yorgan, yastık, havlu, kazak, ayakkabı, uyku tulumu, battaniye, çorap, hasta bezi, kadın pedi, temizlik malzemeleri, çocuk kıyafetleri, yetişkin erkek ve kadın kıyafetleri gibi çok sayıda tekstil ürünü, çeşitli gıda ürünleri, çadır, tıbbi malzemeler, jeneratör, odun, kömür, soba, köpek ve kedi mamaları, kuş yemi, hayvan üreticilerine dağıtılmak üzere besi yemleri, powerbank, yalıtımlı çadır, seyyar tuvaletler gibi on binlerce malzemeyi bölgeye ulaştırdı.

   Ekiplerin afet bölgesinde büyük ihtiyaç duyulan seyyar tuvaletlerin kurulumları da devam ediyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi atölyelerinde üretilen seyyar tuvaletler Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş başta olmak üzere afetten etkilenen kentlere ulaşıyor. Büyükşehir Belediyesi afet bölgesinde İtfaiye ekipleri ve ESKİ Genel Müdürlüğü personeli ile arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Ekipler çok sayıda canın sağ kurtarılmasında aktif görev aldılar.

   Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürlüğü aynı zamanda başta Kahramanmaraş ve Hatay’da ilçeler, mahalleler başta olmak üzere çadır kentlere su hattı çekimi, altyapının tadilatı ve onarımında da görev yapıyor. Halen devam eden çalışmalarda Hatay Büyükşehir Belediyesi HATSU ekiplerine de altyapı onarımında destek veriliyor.

     AFAD koordinesinde devam eden çalışmalarda Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman olmak üzere depremden ağır hasar alan illere göndermeye devam ettiği yardımlar, afetzedelere ulaşmaya devam edecek.

Editör: Mustafa YILDIRIM