AK Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Orhan Durmuş ve partinin İnsan Hakları Başkanlığı üyeleri Serhat Evirgen, Meryem Yiğit ve Tanıtım ve Medya Başkanı Muhammet Kaya’nın birlikte yaptığı açıklama AK Parti İl binasında gerçekleştirildi. Açıklamayı okuyan Orhan Durmuş, şunları aktardı: “İsrail’in, 10 Ekim 2023'te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700’ü aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur.”

“GAZZE HALKI, DİRENİŞİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR”

Gazze halkının, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılarak, yaşam koşullarının her geçen gün daha da kötüleştiğini belirten Durmuş, şunları söyledi: “İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir. Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir.”

“DAHA ADİL BİR DÜNYANIN MÜMKÜN”

Başkan Hızlan, yeniden başkan seçilerek güven tazeledi Başkan Hızlan, yeniden başkan seçilerek güven tazeledi

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle uluslararası toplumun; Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edildiğini dile getiren AK Parti İl Başkan Yardımcısı Orhan Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz.”