Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Hürriyetçi Eğitim-Sen Şube Başkanlarının gerçekleştirdiği basın açıklamasında ara tatillerde yapılması planlanan seminerlere tepki gösterildi. Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “21. yüzyılda günübirlik alınan kararlarla bir ülkenin eğitim politikası başarılı olamaz. 21 yıldır aynı parti ve iktidar ülkenin eğitimine yön veriyor fakat her gelen bakan, gideni aratıyor ve gidenin yaptığını bozuyor.  İstikrar yok, uzun vadede dini eğitim hariç planlama yok. En son karar da yani ara tatillerdeki seminer de bunlardan sadece biri. Çocuklar okula aç geliyor, temizlik görevlisi yok, her gün öğretmene şiddet haberleri geliyor, depreme dayanıksız okullar, ikili eğitim gibi bir ton sorun varken Bakanımıza tek dert seminer çalışması olmuştur.” açıklamasında bulundu. 

Önce yol sorununu çözün

Barınma ve yol sorunu yaşayan öğretmenlerin sesi olarak bakana seslendiklerini dile getiren Alkan, “Çifteler'e, Kırkaya, Sivrihisar'a 200 lira yol parası veriyoruz. Haftalık 1000 TL ödemeden evde de video izleyebilir, zoom’dan toplantıya katılır, seminer tamamlayabilir ve en önemlisi dinlenebiliriz.” dedi. 

“Din öğretimi” semineri verilecek

 Gençleri iş hayatına bir an önce kazandırmamız lazım   Gençleri iş hayatına bir an önce kazandırmamız lazım 

Kasım ayında yapılacak seminerlerin son gününde öğretmenlere “din öğretimi” semineri verileceğini söyleyen Alkan, “Seminerin anlamının ve içeriğinin hangi mesajlar barındırdığı Eğitim Sen' in temel tartışma konusudur. Artık siyasal iktidar ve MEB daha teokratik bir eğitim isteniyor. Tarikatlar tarafından paylaşılan MEB, vites büyüterek, gümbür gümbür "laik eğitimin tabutuna son çivileri de çakmak istiyor. Bilimsel, laik ve kamusal eğitim bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Bugün eğitimde yaşanılan bütün soruların kaynağı uzaklaşılan bu olgulardır.” şeklinde konuştu.