Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Dr. Barış Işık mahkeme kararı ile görevine iki kez geri dönmesine karşın, üniversite yönetimi kararı ile atanması yapılmayarak 3’üncü kez görevine son verildi.

Kazan Tatarlarının mirası Eskişehir’de korunuyor Kazan Tatarlarının mirası Eskişehir’de korunuyor

İki yıl önce açılan soruşturma ile ataması yenilenmeyip ilişiğini kesilen Işık, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Anadolu Üniversitesinin beni 3. kez işten attığı doğrudur. Hem de İdare Mahkemesinin ‘ihtiyaç yoktur gerekçesi gerçeği yansıtmamaktadır’ diyerek beni işe iade etmesinden 10 ay sonra. Mahkeme kararının mürekkebi kurumadan, yargı kararını yok sayarak.. Bu kararın altında bana ders, oda, isimlik hatta ayniyat vermeyerek mobbing yapan Dekan Recai Dönmez dışında fakülte yönetim kurulundan kimlerin imzası olduğunu henüz bilmiyoruz. Ama yakında ortaya çıkar. Açıklarız. Bilim, hukuk diye bir dertleri varsa biraz olsun utanırlar. Ya da bilim ve hukuki adına, onlar için yine biz hicap duyarız! Enseyi karatmak yok. 3 yıl önce, ilk atıldığımda dediğimiz gibi: Bilimsel bakış açımızı, güzel olana ve adil bir memlekete dair inancımızı, umudumuzu, en önemlisi gülüşlerimizi elimizden alamayacaksınız.”

Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu kararında Öğr Gör. Dr. Barış Işık hakkındaki kararda yer alan gerekçenin bir bölümü şöyle: “Öğr. Gör. Barış Işık’a 2021-2022 öğretim yılında ve daha önceki yıllarda fakültemizde herhangi bir ders görevi verme imkanının bulunmaması ve 2022-2023 dönemi için de böyle bir ihtiyacın öngörülmemesi nedenleriyle Işık’ın öğretim görevlisi olarak atanmasına ihtiyaç bulunmadığı ve görevine devam etmesinde yarar görülmediğine karar verildi.”