“AKP Milletvekili Fatih Dönmez, yaptığı bir açıklamada “belli bir kesimin Yılmaz Büyükerşen’i tabulaştırdığını ve ona dokunanı linç ettiğini” ileri sürmüş, Sayın Büyükerşen’in uzun yıllardır seçilmenin verdiği rahatlık içinde son iki dönemde hiçbir proje üretmediğini iddia etmiştir.

Ayrıca şehrin menfaatine olacak her konuda işbirliğine de hazır olduklarını dile getirmiştir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, ne yaptığı belediyecilikle şehrimizi marka hâline getiren Sayın Büyükerşen’in, ne de onu seven ve destekleyenlerin demokrasi anlayışında ve siyasi karakterlerinde tabulaştırma kültürüne yer yoktur.

Bir siyasi figürü veya herhangi bir lideri tabulaştırmak, ülkemiz siyasi tarihinde en yoğun olarak AKP iktidarı döneminde kendisini göstermiş, kendilerini desteklemeyen, kendileri gibi düşünmeyen herkesi ve her kesimi teröristlikle suçlamışlardır.

Tabulaştırmak ancak, kendisine yöneltilen eleştiri karşısında böylesine ağır bir ithamda bulunmakla olur.

Bizim ölçülü ve demokratik eleştirilere hiçbir itirazımız olamaz. Ancak son günlerde Sayın Büyükerşen’e yapılan eleştirilere bakıldığında, siyasi nezaketsizliğin ve hoşgörüsüzlüğün egemen olduğu tüm çıplaklığıyla göze çarpmaktadır.

AKP’li adaylar seçimi bıraktı sansür için çalıştı!.. AKP’li adaylar seçimi bıraktı sansür için çalıştı!..

Sayın Büyükerşen’in Eskişehir için ne kadar proje ürettiği, sunduğu hizmetlerin niteliği ve sağladığı olanaklar, hemşehrilerimiz tarafından 5 dönemdir sandıkta ortaya koydukları iradeyle onaylanarak tescillenmiştir.

O halde AKP temsilcilerine düşen; ‘milli iradenin’ Eskişehir’de nasıl tecelli ettiğini görmek ve buna saygı göstermektir.

Kentimizin sorunlarının çözümü, refah seviyesinin arttırılması ve daha da yaşanabilir hâle gelmesi için biz her zaman elimizi taşın altına koymaya çalışsak da maalesef AKP temsilcilerinin niyetlerinin farklı olduğu apaçık görülmektedir.

Şehrimizde; istihdamı gerçekten arttıracak ve teknolojiyi geliştirecek yatırımları yapmak, yaşam standartlarını yükseltmeye dönük önlemler almak, çevre yolu ve ilçe bağlantı yollarını inşa etmek, Hasanbey Lojistik Merkezi’nin Gemlik Limanı’na bağlantısını sağlamak, havaalanının tarifeli seferlere açılmasını sağlamak, afet riskli alanların dönüşümü ile süperkent ve termal turizm projelerini hayata geçirmek gibi birçok sorunu çözmek iktidar partisinin elindeyken, onların tek derdinin Büyükşehir Belediye Başkanımız ile siyasi nezaket kuralları dışında mücadele etmek olduğu açık bir biçimde ortaya çıkmaktadır.

Sayın Dönmez, şehrin sorunlarının çözümünde ve işbirliği konusunda samimiyse, ortak akılda buluşmak üzere tüm sosyal taraflarla bir araya gelmeli ve bunu şehrin demokrasi kültürünün dışına çıkmadan yapmalıdır.

Aksi hâlde işbirliği ifadesi soyut kalmaktadır.”

Editör: Mustafa YILDIRIM