Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından 8’ncisi düzenlenen Tohum Takas Şenliği’ne katılarak, Bursalı vatandaşlarla yerel tohumları paylaştı. Şenlikte Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Üretim Merkezi’nin standı vatandaşların akınına uğradı.

 

 

Türkiye genelinde yerel tohumu yaygınlaştırarak üretimi arttırmak için milyonlarca tohumu Eskişehir’de ve online başvuru yoluyla ülkenin dört bir yanına dağıtan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, belediyelerin düzenlediği tohum takas şenliklerine de katılarak yerel tohumları vatandaşlara ulaştırmaya devam ediyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi son olarak, Bursa Nilüfer Belediyesinin geleneksel hale getirdiği 8. Tohum Takas Şenliği’ne katıldı.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma sebep olan deprem nedeniyle sade bir açılış töreni düzenlenirken, İhsaniye Kapalı Pazar alanında gerçekleştirilen şenliğe Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin yanı sıra çevre illerden de katılım sağlandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Üretim Merkezi, şenlikte kurduğu stant ile vatandaşlara tohum dağıtırken, yoğun ilgi gören standı Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de ziyaret etti. Eskişehir standında vatandaşlara yerel tohum dağıtan ve şenliğe katılım nedeniyle Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür eden Başkan Erdem, “Yerel tohumları korumak, yok olmalarını engellemek amacıyla düzenlediğimiz Nilüfer 8. Tohum Takası etkinliğinde bu yıl 50 bin tohumu gönüllülerimizle buluşturduk. Biz istiyoruz ki hibrit tohum dayatmasına karşı kendi tarımsal üretim potansiyelimizi harekete geçirelim. Tohumlarımız dört bir yana dağılsın, çoğalsın. O nedenle sadece kırsalda yaşayan yurttaşlarımızı değil kent insanını da tarıma yöneltiyor ve özellikle çocukları tarımla tanıştırmaya hedefliyoruz. Çocuklara bırakabileceğimiz en değerli mirasın ata tohumları olacağını unutmayalım. Sadece Atamızın değil ata tohumlarımızın da izindeyiz. Katkı koyan bütün herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM