CHP İl binasında yapılan basın açıklamasında konuşan CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel; “AKP iktidarında iki Türkiye var: biri Saray'ın Türkiye'si, diğeri ise vatandaşın Türkiye'si. Saray'ın Türkiye'sinde "elektrik faturasını ödeyemedim, doğalgaza da zam gelmiş” gibi dertler yok. "Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedik" gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız" feryadı yok. Kira derdi yok, kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray'da bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kağıdındaki fiyat artışının, çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok.” dedi.

Para var hizmet yok! Para var hizmet yok!

Saray halktan bi’haber!

Sarayın şaşalı ışıklarından işsiz gençlerin sürüklendiği depresyonun görülmediğini aktaran Taşel sözlerine şu şekilde devam etti; “Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor. Saray'ın Türkiye'si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber!” Halkın derdinin sarayın derdi olmadığını söyleyen Taşel, sarayın Türkiye'sinde; 5'li çetelerin, dolar bazında ihale alanların, dolarla gelir garantili, yollar, köprüler, hastaneler yapanların, dolarla devlete borç para verenlerin ve dört beş kurumdan birden maaş alanların olduğunu vurguladı.

Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi

Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi ile vatandaşın Türkiyesi’nin yangın yeri olduğunu belirten Taşel; “Türkiye'yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız” dediler. Dünya sefalet liginde ilk 10'a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar.” dedi.

Çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor

Taşel, bir gece yarısı operasyonu olarak nitelendirdikleri, Erdoğan’ın ÖTV’yi arttırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullanmasıyla ilgili olarak; “Erdoğan, ÖTV'yi arttırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5'li çetelere mahkûm ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük.” Şeklinde konuştu.

CHP olarak bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlara seslendiklerini söyleyen Taşel, Türkiye'yi Neron'dan kurtaracak, yangını söndürecek olan partinin Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu ve Saray ile halk arasındaki duvarı kaldırarakhalkın iktidarını kuracaklarını sözlerine ekledi.