Odunpazarı Belediyesi’nintemizlik emekçilerinden Naime Fendoğlu vatandaşlara çağrıda bulunarak “Çevreyi kirletmemelerini ve çevreye duyarlı olmalarını” istedi.“Çevremizi temiz tutmak, hepimizin sorumluluğudur,” diyen temizlik işçisi, günlük temizlik rutinleri sırasında karşılaştığı manzaraları anlatarak, özellikle parklar, sokaklar ve kamu alanlarında bilinçsizce bırakılan çöplerin büyük bir problem yarattığına dikkat çekti. Fendoğlu, hem kendi yaşadığı zorlukları hem de çevre kirliliğinin yol açtığı olumsuz etkileri vurgulayarak vatandaşlardan destek istedi.

Büyükşehir’den Denizli yangınına destek ekibi Büyükşehir’den Denizli yangınına destek ekibi

Naime Fendoğlu, her gün sokağımızı temizleyen, caddeyi süpürürken yanından geçip gittiğimiz onlarca temizlik emekçisinden biri. Odunpazarı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “İnsan Hikâyeleri” programında yer alan Naime Fendoğlu, “Çevremizi temiz tutmak, hepimizin sorumluluğu,” diyerek günlük temizlik rutinleri sırasında karşılaştığı manzaraları anlattı.

 

ALIN TERİMLE HER İKİSİNİ DE ÜNİVERSİTEDE OKUTTUM

Biri kız diğer erkek iki çocuk annesi olduğunu söyleyen Fendoğlu, 13 yıldır da Odunpazarı Belediyesi’nde çalışıyor. “Buradaki kazancımla, alın terimle her ikisini de üniversitede okuttum” diyor ve ekliyor: “Kızım memur oldu, oğlumda psikolojik rehberlik ve danışmanlık bölümünden geçen hafta mezun oldu. Onların daha iyi yerlerde olacağına, bunu göreceğime inanıyorum. Onlara hem anne hem de baba oldum. Emeklerimin karşılığını çocuklarım bana verdi. İkisine de teşekkür ediyorum” diyor. 

 

KADIN ELİ DEĞMİŞ BU ŞEHRE!

Sabah beş buçuk, altı gibi uyandığını anlatıyor Fendoğlu, mini bir kahvaltının ardından yola çıkıyor. Gün içerisinde çöp aracı ile Odunpazarı’nı gezerek zamansız çıkan çöpleri topluyor. Vatandaşların ya da esnafın kendilerine mutlaka sıcak ya da soğuk ikramlarda bulunduğunu dile getiren Fendoğlu, “Biz kadınlar süpürgede olsun, araçta olsun çalışıyoruz. ‘Kadın eli değmiş bu şehre’ deniliyor. Bizi çok fark ediyorlar. Gün içerinde çok fazla teşekkür alıyoruz” diyor.

KÜÇÜK PARÇALAR OLARAK GÖRÜLENLER ADIM ADIM DEVASA BİR ŞEYE DÖNÜŞEBİLİYOR!

Günlük temizlik rutinleri sırasında karşılaştığı manzaraları anlatan Fendoğlu, sözlerine şu cümlelerle devam ediyor: “Hiç unutmam bir beyefendi bana ‘her sabah sizi izliyorum sanki bir sanat işliyorsunuz’ demişti. Bizim en çok sıkıntı çektiğimiz şeylerden bir tanesi, bazılarımız çok duyarsız olabiliriz. Süpürüp, arkamı döndüğüm anda yere yine çöp atılıyor. Çekirdek kabuğu olsun, izmarit olsun size göre küçük parçalar olarak görülebilir ama bu adım adım devasa bir şeye dönüşebiliyor. O yüzden çevreye karşı daha duyarlı olalım. İşimle gurur duyuyorum. İşimin her zerresinin karşılığını aldığıma inanıyorum. Bana sağladıkları imkânlardan dolayı, belediyemize çok teşekkür ediyorum.”

Editör: Mustafa YILDIRIM