CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz’ın Tüm Emeklilerin Sendikası üyesi emeklilerle birlikte yaptığı basın açıklamasında “Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz.” dendi. Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vereceklerini belirten Yalaz, şunları söyledi: “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

ÇÖZÜM DEĞİL KRİZ ÜRETTTİLER

Derinleşen ekonomik krizin faturasının emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlara ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlarda olacaklarını belirten Yalaz, “5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız.” ifadelerini kullandı.

TEMEL İHTİYAÇLARINI DAHİ KARŞILAYAMIYORLAR

Müfredat değişikliğine sendikalardan açıklama geldi Müfredat değişikliğine sendikalardan açıklama geldi

CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz açıklamasını şöyle sürdürdü: “En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs ayı enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda-enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız.”

Editör: şenay Yıldırım