Depremde 45 bin vatandaşımızın hayatını kaybetme riski var Depremde 45 bin vatandaşımızın hayatını kaybetme riski var

DEVA Partisinin 30 büyükşehir ve 51 il belediye başkanlıkları aday adaylığı süreci 20 Kasım 2023 tarihi itibariyle başladığını söyleyen Eskişehir İl Başkanı Av. Resul Ertürk, “Başvurular; İl Belediye Başkanlıkları aday adaylığı için yalnızca Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığı’na, ilçe ve belde belediye başkanlığı aday adaylığı için Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığı ile bağlı bulunduğu il ve ilçe başkanlıklarına; il genel meclisi aday adaylığı başvuruları ise Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığı ve bağlı bulundukları il başkanlıklarına; belediye meclis üyeliği aday adaylığı başvuruları Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığı’na ve bağlı bulundukları il ve ilçe başkanlıklarına 29 Aralık 2023 tarihine kadar doğrudan yapılabilecek” ifadelerini kullandı.

BAŞVURU ÜCRETLERİ

Başvuru ücretlerinin de belirlendiğini söyleyen Ertürk, “tüm kademelere yönelik aday adaylığı başvurularında 1000 TL dosya bedeli talep edilecek. Kadınlardan, 18-30 yaş arası gençlerden, engellilerden bu ücretin yarısı alınacak. Ayrıca 14 Mayıs 2023 seçimlerinde partimizden milletvekili aday adaylığı başvurusu yapanlardan başvuru ücreti alınmayacak” şeklinde konuştu.

“ESKİŞEHİRİMİZ İÇİN KADINLARIMIZI YEREL YÖNETİMLERDE SORUMLULUK ALMAYA DAVET EDİYORUM’

Yüksek Seçim kurulunun almış olduğu karar gereğince kamuda çalışanlar ile siyasi partilerde görev yapan il, ilçe başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de 1 Aralık 2023 saat 17.00’ye kadar istifası sunmaları gerektiğini vurgulayan Av. Resul Ertürk, “Partimizin yerel yönetimlerde kadınların sayısını arttırmaya yönelik başlattığı kampanya var. ‘Yerelde Kadına Yer Var’ kampanyası kapsamında beldede, ilçede, ilde ve büyükşehirde yani tüm kademelerde kadınlarımızı sorumluluk almaya davet ediyorum” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM