Artışın TUİK rakamlarını bile geride bıraktığını kaydeden Alkan, “Ülkede enflasyon geçici, sıkıntı yok diyen kamu yönetimi Eskişehir’de okul öncesi eğitim kurumlarına yüzde 200 zam yaparak TUİK' in enflasyon rakamlarını geride bıraktı.

Bu eğitim döneminde 100 lira olan ücret gelecek eğitim döneminde 300 lira olacak.

Eskişehir Valiliğinin Komisyon kararı ile 2022 - 2023 Eğitim ve Öğretim yılı okul öncesi eğitim kurumlarında yapılan bu artışı kabul etmek mümkün değildir. Açıkça kamusal eğitimin bittiğinin göstergesidir. Bu karara imza atanlar ve uygulamaya koyanlara soruyoruz:

-Hangi ekonomik veriler ile hareket ederek bu zam oranını aldınız?

-Bir asgari ücretli aile, temel ihtiyaçlarından vazgeçerek ayda sadece aidat parası 300 lira olan okul öncesi kuruma öğrencisini nasıl gönderecek?

-Devletin temel yükümlülüğü olan eğitim hak olmaktan çıkarılıp özel sektöre veya denetimsiz kurumlara mı devredilmek istemektedir?

- Açlık sınırının 6400,Yoksulluk sınırının 16.200 lira olan bir ülkede işçi ve emekçilerin maaşlarına   bu kadar zam yapılmazken yüzde 200 lük  artışın izahı nedir?

-Son olarak Milli Eğitim Bakanı okul öncesi konusunda iddialı açıklamalar yapıp, hedefler koyarken, Eskişehir’de olan biten bu politikayı sekteye ugratmak değil midir?

Editör: Mustafa YILDIRIM