Tepebaşı Belediyesi tarafından hizmete sunulan ve her yaştan insana farklı metotlar ile matematiği sevdirmeyi hedefleyen Matematik Evi, Dünya Matematik Günü’nü düzenlediği etkinlikler ile kutluyor.

Tepebaşı Belediyesi tarafından hizmete sunulan ve her yaştan insana farklı metotlar ile matematiği sevdirmeyi hedefleyen Matematik Evi, Dünya Matematik Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor.

UNESCO tarafından Dünya Matematik Günü olarak ilan edilen gün kapsamında 14, 15 ve 16 Mart tarihlerinde, Matematik Evi tarafından matematiğin alışılmamış yönleri keşfediyor. Öğrencilerin yanı sıra matematiğe ilgi ve merak duyan tüm vatandaşların davet edildiği Dünya Matematik Günü etkinlikleri kapsamında Pi sayısı, donguri – braille, origami, Pisagor teoremi ve oyun etkinlikleri gerçekleştiriliyor.

3 gün sürecek etkinliklerin ilk gününde düğümler ve puzzle etkinliği de katılımcıların ilgisi eşliğinde yapıldı. 15 Mart Çarşamba günü ise düzlem kaplama ve sayılar, 16 Mart Perşembe günü problemler ve sözsüz ispatlar etkinlikleri katılımcılar ile buluşacak. Katılımın ücretsiz olduğu Dünya Matematik Günü etkinlikleri 10.00-17.00 saatleri arasında 19 Mayıs Gençlik Merkezi’nde düzenleniyor.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri de matematik bilgi seviyesi gözetmeksizin her vatandaşın etkinliğe katılabileceğini belirterek tüm kent sakinlerini programa davet ediyor.

Editör: Mustafa YILDIRIM