Sanayi sitesinde yoğun çalışma Sanayi sitesinde yoğun çalışma

  

Çin'den başlayarak Akdeniz ve Anadolu üzerinden Avrupa' ya uzanan tarihi İpek Yolu’nun Anadolu’daki en önemli duraklarından olan Eskişehir’de,Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınma projelerinden biri olan ve yüz binlerce dut fidanı ile üreticilere destek olarak 2017 yılında başlattığı İpekböceği Yetiştiriciliği Projesi yeni bir aşamaya geçiyor.

Projenin devamı olarak tasarlanan Midas İpek Evi’nde, çiftçilerin yetiştirdiği kozalardan elde edilen ipek iplikler işlendi veüretim yapılarak satışa hazır hale getirildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ESMEK bünyesinde 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ve İpekli Dokuma Sanatçısı Kasım Uzunöz danışmanlığındayürütülen projede 9 adet ahşap tezgâhta kursiyerler eğitim alarak üretim aşamasına geçtiler.

Tarihi Odunpazarı bölgesi ESMEK Turistik El Sanatları Merkezi'ndeki İpek Evi Dokuma Kursu’nu tamamlayan ve bu alanda çalışmak isteyen kursiyerler ile üretim yapan Midas İpek Evi’nde, %100 ipek şal, %100 ipek fular, %50 ipek-%50 pamuk şal, %50 ipek-%50 pamuk ecoprint fular, %100 pamuk şal, %50 ipek-%50 pamuk peştemal, %100 pamuk peştemal, % 100 pamuk çok amaçlı örtü, %50 pamuk-% 50 keten çok amaçlı örtü, %100 pamuk vücut kesesi, %50 ipek-%50 pamuk yüz kesesi, koza yaka iğnesi gibi ürünlerin üretimi gerçekleştiriliyor.

 Midas İpek Evi’nde üretimi yapılan dokumaların Üretici Marketlerde ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Konuk Evi’nde satışı 21 Temmuz Cuma günü başlayacak. Satılacak ürünler kadınlar başta olmak üzere bu alanda kendisini geliştirmek isteyenler için de yeni bir iş kolu olacak.