Türkiye açlar ve yoksullar ülkesi oldu Türkiye açlar ve yoksullar ülkesi oldu

Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi adına konuşan Şube Başkanı Nalan Karagöz, “Kısa adı Enflasyon Araştırma Grubu olan ENAG en son yıllık enflasyon oranını yüzde 126.18 olarak açıkladı. Biz emeklilere yapılan kök maaş uygulaması ve yüzde 25’lik maaş artışının hiçbir anlamı kalmadı. Zorunlu insani ihtiyaçlarımıza her gün yapılan zamlar, yaşamı çekilmez hale getirdi. Gün be gün daha da yoksullaşıyoruz. Kısa adı SGK olan Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliyede örgütlü olan Büro Emekçileri Sendikasının BES-AR araştırma verilerine göre Eylül ayı açlık sınırı 16 bin 358 TL Yoksulluk sınırı 49 bin 215 TL. Bir kişinin aylık geçinebilme maliyeti 22 bin 124 TL olduğunu açıkladı. Bu koşullarda emeklilerin aylık 7 bin 500 TL ile yaşamını sürdürebilmesi mümkün müdür?  Engelli, dul ve yetimler ise içler acısı durumdalar.” dedi. 
En düşük aylık 25 bin TL olmalı
AKP iktidarının uyguladığı ekonomik programın kendilerini sefalete sürüklediğini belirten Karagöz, “Emekliler olarak insanca yaşama hakkımız var. Bizlere dayatılan sefaleti kabul etmiyoruz. Son verilere göre: Emekli, dul, yetim ve engellilerin en düşük aylık maaşı hemen 25 bin TL olmalıdır. Yılbaşından itibaren de yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması için yasal düzenleme yapılmalıdır. Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ayrım yapılmaksızın herkese verilmelidir. Yüzdelik artışlar değil, insan onuruna yaraşır herkesi kapsayan adaletli maaş düzenlemesi yapılmalıdır.” dedi. 
Hesabını sandıkta soracağız
İktidarı uyardıklarını söyleyen Karagöz, “Bizleri ve taleplerimizi yok sayarsanız, sandıkta bunun hesabını mutlaka soracağız. Bir uyarımızda 16 milyon emeklilere: Taleplerimiz ve haklarımız için bir araya gelip örgütlenirsek, hiçbir siyasi parti ve iktidar bizleri görmemezlikten gelemez ve de yok sayamaz. Tüm Emeklilerin Sendikası olarak bu amaçla haklı talep ve haklarımız için alanlardayız. Onun için hep haykırıyoruz: İnsanca Yaşamak Hakkımız, Alacağız.! Bütün emeklileri birleşmeye, sendikamıza üye olmaya, insanca yaşam haklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.” Dedi. 
10 Aralık’ta tüm emekliler olarak Ankara’da olacaklarını söyleyen Karagöz, taleplerini haykırarak Cumhur İttifakı iktidarını bir kez daha uyaracaklarını belirtti.