Türkiye Lokantacılar Pastacılar Federasyonu Genel Başkan Vekili, Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen boykot çağrısına tepki gösterdi. Bilen, “Vatandaşlar sosyal medyada 20 -21 Nisan  günleri kafe ve Restoranlara gitmeyerek fahiş yemek fiyatlarını boykot kampanyasını doğru bulmuyoruz.

TV kanallarında enflasyonun yükselmesine sebep oluyormuş fırsatçı Lokanta ve Restoranlar gibi açıklamaları üzüntü ile izledim, bazı yorumcular konuya vakıf olmadıkları apaçık belli, tamamen duygusal hareket ederek işletmelerimizi açıkça hedef göstermişlerdir, sektör temsilcileri olarak bu ithamları kabul etmemiz mümkün değildir.

Serbest piyasa ekonomi modeli piyasada arz ve talep oluşturur.

Mevkisine ve hizmetin kalitesine göre değişen işletme  giderlerine maliyet hesabı yaparak tabi ki fiyat farklılıkları oluşacaktır.

“Meselenin üstesinden esnafımızı hedef göstererek gelemeyiz.”

Dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyoruz, en pahalı Emtia ve en pahalı Et’ini kullanıyoruz.

GV,SGK,KDV,Kira,Stopaj,POS ,Banka,Online satış komisyonuları ve daha bir sürü dolaylı vergi. Yetişmiş kalifiye eleman arayışı içinde dolgun maaş vermekten bunalmış ,ayakta kalma mücadelesi vermekteyiz.

Vergi dairelerine bir göz atalım, esnafımızın yarısından fazlası borç batağında, yapılandırma üstüne yapılandırma yapmaktadır.

Tabi ki vatandaşın alım gücünü gözetmekteyiz, oluşan enflasyon işlerimize olumsuz yansımaktadır ama yine de elimizden gelen fedakarlığı ziyadesi ile yapmaktayız,kimse bizi günah keçisi göstermeye kalkmamalıdır.

Devlet Vergi toplama modelini, işin kolayına giderek tüketici ve ücretli  üzerinden endekslemiş. Son zamanlarda herkes kredi kartı kullanmaya başladı,kart komisyonları,Online satış komisyonları ve Kurye hizmetleri maliyetlerimizi çok yükseltmekte, büyük ortaklarımız haline gelmişlerdir.Bu durum haliyle tüketiciye yansımaktadır.

Yılmaz Karaca güven tazeledi Yılmaz Karaca güven tazeledi

Yasalar mevzuatlar içinde denetimsizlik, merdiven altı üretim ve haksız rekabetler belimizi bükmüş durumda. Sanai üretimine yapılan fedakarlıklar, verilen teşviklere karşı vergi toplama modeli değişmediği müddetçe enflasyonun düşmesi mümkün olmadığı gibi ,vatandaşın yani tüketicinin eli rahatlamaz, düzen değişmez. Cambaza bak demekten vazgeçin”

Editör: Mustafa YILDIRIM