Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu Adına konuşan Tarım ORKAM-SEN Bursa Şube Kadın Sekreteri Gizem AVAR MENGE; “İkizköylüler Akbelen ormanlarının yeni maden sahası açılması için yok edilmek istenmesine karşı iki yıldır mücadele ediyorlar. Akbelen ormanları olarak simgeleşen iki yıllık mücadelenin özü sadece kesime konu olan 78 hektarlık ormanlık alan değildir. Bölge insanı neredeyse kırk yıldan bu yana çevreyi katleden termik santral kaynaklı katliamın son bulmasını istiyor.”dedi.

Geçtiğimiz hafta Akbelen’de sabahın erken saatlerinde Limak-IC İçtaş ortaklığındaki YK Enerji’ye ait elektrik santraline kömür temin etmek içinmaden sahasını genişletmek üzereağaç katliamı yapıldığını hatırlatan Menge, direnen köylülere karşı bölgeye onlarca asker ve TOMA gönderildiğini, kesimi engellemeye çalışan köylülere ve yaşam alanı savunucularına karşı biber gazı kullandığını ifade etti.

RANT OPERASYONU

Şirketin ruhsat bilgilerinin incelendiğinde şirketin faaliyet alanının yalnızca Akbelenle sınırlı kalmadığını söyleyen Menge, yapılanları bir rant operasyonu, rant katliamı olarak nitelendirdi. Menge; “Ruhsat sahası mevcut işletme alanından batıya doğru devam edip, Akbelen’den sonra tarım arazileri üzerinden Karacahisar Mahallesine kadar devam ediyor. Ruhsat sahası içerisinde yaklaşık 330 hektar birinci sınıf tarım alanı bulunuyor. Bu sahanın ise yaklaşık 120 hektarı ekonomik verim çağında zeytinlik alanlarını kapsıyor. Bu alanlar tamamen kömür işletmesi olarak kullanılacak ve yapılan kazı-dolgu çalışmaları neticesinde tamamen tahrip olacaktır.” şeklinde konuştu.

ZEYTİNLİKLER YOK OLACAK

Basketbolseverlere modern saha Basketbolseverlere modern saha

Menge, enerji şirketinin faaliyetlerine devam etmesi durumunda, açık ocak kömür madencilik faaliyeti sırasında bölgenin ormansızlaşacağını, orman toprağı ve mineralli toprağın bu nedenle erezyona açık hale geleceğinin altını çizdi. Büyük tarım alanlarının kaybedileceğini söyleyen Menge; “3573 sayılı Zeytincilik Kanunu kapsamında olan zeytinlik alanlar doğrudan yok olacak, yaban hayatının sürekliliği açısından ekosistem telafisi mümkün olmayan zararlara uğrayacaktır.Limak-İçtaş ortaklığı olan YK Enerji şirketine devredilen bu ekonomik ömürleri bitmiş ve kapatılmaları gereken santraller için çevredeki birçok köy haritadan silinmiş veya yer değiştirilmiş, zeytincilik ve arıcılık başta olmak üzere tarım faaliyetleri kademeli olarak bitirilmiş ve bölge insanında görülen kanserden ölüm oranı artmıştır.” İfadelerinde bulundu.