Konuyla ilgili açıklama yapan Ak Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu, “AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, belediye personeli tarafından afişlerinin indirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Ne ilginçtir ki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri sürekli bu reklam alanlarını kullanmaktadır” dedi.

AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, afişlerinin sökülmesi ile ilgili açıklama yaptı. Hatipoğlu, “Siz afişlerimizi, pankartlarımızı yok ederek Nebi Hatipoğlu’nu vatandaşa göstermemeye çalışsanız da Eskişehirliler her şeyin farkında” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri sürekli bu reklam alanlarını kullanmaktadır”
Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, “Adaylığımızın açıklandığı günden bu yana, Eskişehir içerisinde görsel reklam alanlarına ilan vermemiz Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellenmektedir. Bu durum, reklam alanlarını kiralayan firmalarca, tarafımıza Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin bu alanların siyasî amaçla kullanılmasının yasakladığı şeklinde izah edilmiştir. Büyükşehir Belediyesi tarafından ilgili firmalara, reklam alanlarının kontrolü yasa gereği İl Seçim Kurulu’na geçene kadar siyasî reklamların yasak olduğunun tebliğ edildiği anlaşılmaktadır. Ancak ne ilginçtir ki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri sürekli bu reklam alanlarını kullanmaktadır. Söz konusu alanlarda hiçbir resmî sıfatı olmamasına rağmen mevcut CHP adayının da siyasî içerikli afişleri yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Hukuk ve ahlak kurallarına alenen aykırıdır”
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi personeli tarafından afişlerin sökülmesini hukuk ve ahlak kurallarına aykırı olarak nitelendiren Hatipoğlu, “Bu nedenlerle biz de görsel materyallerimizi halkımıza, şahıslara ait binalarda, özel kontratlarla ulaştırmaya çalışmaktayız. Ancak bu afişlerin de Büyükşehir Belediyesi tarafından hukuk ve ahlak kurallarına alenen aykırı şekilde sökülmesi bizim için artık bardağı taşıran son damla olmuştur. Şimdi açıkça söylüyorum; ne yaparsanız yapın boş. Artık miadınız doldu. Siz afişlerimizi, pankartlarımızı yok ederek Nebi Hatipoğlu’nu vatandaşa göstermemeye çalışsanız da Eskişehirliler her şeyin farkında. Allah’a bin şükür ki biz, vatandaşın gönlünü, aziz hemşehrilerimin teveccühünü kazandık” dedi.

“En azından onurunuzla, şerefinizle, haysiyetinizle gidin”
Hatipoğlu, yaptığı açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:
“Siyaseti ayak oyunlarından, küçük hesaplardan ve dolambaçlı yollardan ibaret sanıyorsunuz. Siz afişlerimizi söktükçe, pankartlarımızı yırttıkça, ismimizi karaladıkça bizim milletimizin gözündeki ve gönlündeki yerimiz daha da büyüyor. Eskişehir, yeni bir başlangıcı seçeceğini; yatırımı, yenilenmeyi, değişimi tercih edeceğini sürekli gösteriyor. 31 Mart’ta gideceksiniz. Ama en azından onurunuzla, şerefinizle, haysiyetinizle gidin. Böylece hiç olmazsa sokağa çıkacak yüzünüz olsun.”

Trio ETOSANAT Galerisi’nde Trio ETOSANAT Galerisi’nde

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden ise şu açıklama yapıldı; “Siyasi afişler üzerinden belediyemize yönelik olumsuz algı yaratılması ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. 14 Şubat 2024 Çarşamba günü Kütahya Yolu'nda AKP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Nebi Hatipoğlu'na ait söz konusu reklam içeren afiş, Odunpazarı Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden tarafımıza ulaşan 'Afiş ve Pankartların Kaldırılması' konulu resmi evrak çerçevesinde sökülmüştür. İlgili yazıyı kamuoyunu bilgilendirmek adına paylaşmak istiyoruz.

Ayrıca her seçim sürecinde olduğu gibi 'mağduru oynayarak' hukuka aykırı seçim propagandası yapmaya çalışan kişi ve partilere yönelik de 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkındaki kanunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: 1 Ocak-29 Şubat 2024 tarihleri arasında siyasi içerikli afişlerin asılması ile ilgili izin yetkisi mülki idare amirine (valilik/kaymakamlık) verilmiş olup belediyemiz izinsiz asılan afişlerin toplatılması için araç ve personel temin etmek yükümlüdür. Mülki amir tarafından alınan karar gereği de şehrimizde belirtilen süre aralığında yalnızca duvar, araç ve seçim ofisi giydirmelerine izin verilmektedir.”

Editör: Mustafa YILDIRIM