Eskişehir Tanıtım Grubu tarafından düzenlenen ; 

“ Eskişehir’in Geleceği, Geleceğin Eskişehir’i “ arama konferansı kapsamında “ Gençlik, Spor ve  Eskişehirspor” konu başlığı ile eski Devlet Bakanı Sn.İbrahim Yaşar Dedelek Hoşgeldiniz konuşması ile başladı. Eskişehirspor tarihi sürecinde kendi taraftarlık zamanından , milletvekilliği ve bakanlık zamanında aldığı başarılardaki katkılarını ve tecrübelerini aktardı. Ciddi manada yapılan lobi ile finans olarak hem de başarı olarak katkılarının yatsınamaz olduğunu görüldü. Bu sürecin daha kapsamlı şekilde ve tüm ilgililerin olduğu toplantılarının yapılarak sinerjinin oluşması gerektiğini anlattı. Böyle önemli toplantılarda , Valilikten, belediyelerden, Spor kulübünden ve gençlik Spor il müdürlüğünden temsilcilerinde olması gerektiğini, bir sonraki yapılacak toplantıya davet edeceklerini bildirdi.

ETG Başkanı Sn. Orhan Arat , Eskişehir Tanıtım Grubu hakkında ve gelişmeleri ile ilgili bilgi verdi.

ETG Genel koordinatör Oral Büyüksarı gençlik ve Spor konusunda gençleri kazanmanızı onların kötü alışkanları olmaması için spora yönlendirilmesi tabii ki bu arada takımlarında Eskişehirspor olması için projeler yapılmasını önerdi. Bu çalıştayında sonuçlarında Eskişehirspor için de hayırlı kararlar alacağı Ve bunların uygulanması için ilgili kurum, kuruluş, sektör, özel sektör ve yetkililere ulaştırılacağını söyledi.

E.Vali Kadir Çalışıcı ;

“Kamu tarafındayız, idareci tarafında destek olduk. Spor deyince hep futbol geliyor, bir sektör ve sanayii. Sermayedarların gelir kapısı oldu.

Altınordu örneği var. Yabancı oynatmadı. Sorumluluk ve yetki olmalı.

Kamu desteği olmadan yürümüyor. Kamu da Valilik, Belediyeler , özel teşebbüs ve taraftar ile birlikte örnek modeller alınarak başarı yakalanır. “ dedi .

Moderatör tarafından daha sonra , kurumsal hafızaya sahip Galip Türkkan oğlu Hüsamettin Türkkan bir an önce dernek kurulması ve bu dernek üzerinden tüm çalışmaların başlatılarak kısa orta vadede Eskişehirspor’un olması gerektiği yere gelmesini beklediğini söyledi.

“Amatör Klüplerle okulları entegre etmek lazım. Mahallelerde bütçelendirmek lazım. Yanlış harcamalar çok.

Bu Kurumsal Dernek ile Kamu Yararlı Dernek statüsü alarak milli emlak , hazine ve belediyelerden yer tahsisi ile kaynak oluşturulur. İstanbul’da ve Türkiye’nin her yerinde buna örnekler var ama maalesef Eskişehir bundan mahrum. GS, Seyrantepe ‘de Aldı , BJK yer alıyor,

CAVCAV Atatürk Orman Çiftliğinden yer aldı ve güçlü Gençlerbirliği ni doğurdu. Bu Dernek , yoksul öğrencilere sahip çıkacak, AİDİYET halkası oluşacak, proje üretilecek , gelir getirecek projeler yapılacak.

Şirket kuracak gelir getirecek ve önemlisi kolay para harcanmayacak. SENATO gibi görev yapacak. “ dedi

Hazırladığı 15 sayfalık rapor diğer toplantılarda uygulanacak Maddeler Üzerinde çalışmalar yapılacak.

Gazeteci Eskişehirspor’un duayeni Ali ihsan Sarıçoban da kent bilinci içerisinde taraftarlık ruhunu ve bu ruhun yeni jenerasyonlara Z kuşağına aktarılması gerektiğini bunun içinde başarı gerektiğini dile getirdi

 Altyapıdan gelen futbolcumuz ve Uzun yıllar antrenörlük yapan fedakar Serdal Eroy Ve Zafer Yılmaz Alt yapının önemi Ve bu sayede Eskişehirspor’un bir futbolcu fabrikası olacağını söyledi.

E.Mihallıççık Derneği Başkanı Salih Güven de

“ MARKA Ve rekabet var. Herkes de takımını şampiyon yapmak istiyor.

Mihallıççıkspor’da öyle. Ama futbol dipsiz kuyu, ne kadar para atarsan at bitmiyor. Takımlar ve yöneticileri günü kurtarmaya çalışılıyor. O nedenle de finans olarak çöküyor. Ancak kurumsallık ve şeffaflık çok önem arzediyor. “ görüşlerini dile getirdi.

Antrenör Hasan Kula ise EUFA İcra kararı olarak 2028 e kadar mecbur şirket olmak zorunda olduğunu hatırlattı.

Gençlerbirliği İlhan Cavcav , Atatürk Orman Çiftliğinden yer alarak ve

Kocaelispor Sefa Sürmen ise kulübün yerinin bir kısmını TOKİ ye satarak kurulma örneğini söyledi. Antalya’ya yeni başkan olan daha önce şehrimizde bir firmada 12 yıl genel müdürlük yaptı, şimdi Antalyaspor’a başkan oldu, Eskişehirspor eğer şirket olursa orayı da alabileceğini söyledi.

Eskişehirspor Kongre üyesi, İş İnsanı ve ETG üyesi Cihan Emeksiz de söz alarak ; kulüpler %30 ticari amaçla Avrupa’daki gibi profesyonelce şirket olarak yönetilmektedir %33 siyasi amaçla politik amaçlı kullanılmaktadır. . Benim yaşadığım ve iş yaptığım Kocaelispor örneği var. Şehrin dinamikleri ile bu sorun çözüleceğini anlattı.

ETG Genel Koordinatör Oral Büyüksarı “ Burada 2 büyük değer var, taraftar ve işdünyası. İşdünyası bir araya gelerek , kurumsal bir yapı ile kar eden bir yapı kurmalıdır, Taraftarda buna saygı duyarak, tanımlarına sahip çıkmaya devam etmelidir. 

Taraftarın yönettiği bir kulüpten, işdünyasının şeffaf yönettiği bir klüp haline çevirmelidir. Bunun yanında diğer iki alternatifi de kullanarak değerlendirerek eskiden olduğu gibi siyasilerin desteğiyle daha iyi noktalara taşınabilir. Ancak bu sadece bir siyasinin değil Partiler üstü davranmalıyız. Örneklere göre el birliği ile bu şehrin markasına sahip çıkmalıyız. Gençleri motivasyon için, spor için ve aidiyet duygusunu geliştirmek, yeni nesillere ES-ES sevgisini aktarmak için bir arada olmak zorundayız. Rahmetli Aydın Arat gibi veya rahmetli Kemal Unakıtan gibi destekle başarıya kavuşur. Bundan 50 yıl önce Mümtaz Zeytinoğlu , Prof.Dr Orhan Oğuz, Aziz Bolel bir araya gelerek hem bir efsane takım yapmışlar. Türkiye’de ilk banka kurmuşlar, ilk üniversiteyi açmışlar. Bugünün temellerini 50 yıl önce atmışlar. Eskişehir her yönden ilk 5 sıradaydı. Bugün ise 26 dan aşağı doğru inişe devam ediyor. Biz de ETG Olarak eski yöneticileri örnek alarak her alanda sinerji oluşturmalı ve 5-10-20 yıllık projelerle sporda ve her konuda şehri geleceğe ve daha iyi yerlere taşımalıyız. “ dedi.

Sincan Belediyespor Eskişehirspor maçında kavga çıktı Sincan Belediyespor Eskişehirspor maçında kavga çıktı

Oturumu yöneten Eski Devlet Bakanı İ.Yaşar Dedelek, Eskişehirspor için bugüne kadar olduğu gibi , bundan sonrada her zaman yanında olduğunu dile getirdi. Eski hatıralarını anlatarak örnekleyerek, yeni bir yol çizip şehrin değerini ve markasını elbirliği ile gerçek değerine kavuşturmak için hazır olduğunu söyledi. Bu örnek çalışma için E.T.G. ye teşekkür etti.

Çalıştay sonrası ETG Ödül Töreni için salona geçildi. Efsane spor Adamı Amigo Orhan Erpek in ödül aldığı programda misafirler kendisi ile fotoğrafı çekilmesi sonrasında, eski günlerdeki gibi Amigo Orhan 3’lü çektirdi. 

Editör: Mustafa YILDIRIM