Kısa adı AHPADİ olan Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Derneği Başkanı Mehmet Ektaş “Adi alacaklara uygulanacak yasal faiz 21.05.2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yıllık yüzde 24’e yükseltildi.” dedi. Böylece kamuoyunda uzun süredir devam eden yakınmalara, seçim bittikten sonra kulak kabartan yetkililerin, nihayet bir adım attığını söyleyen Ektaş, “Bu karar, belki borçluları bir miktar ödemelerini yapmaya teşvik edecektir. Bu karar, borçluların elini bir miktar yakacaktır.” şeklinde konuştu.

ESO üyeleri, bakanlık teftişleri hakkında bilgilendirildi ESO üyeleri, bakanlık teftişleri hakkında bilgilendirildi

Kararın aynı zamanda yıllarca mağdur edilmiş alacaklı yurttaşların geriye dönük kayıplarını geriye getirmeyeceğini de sözlerine ekleyen Mehmet Ektaş, şöyle konuştu: “Ancak hiç olmazsa bundan sonraki dönem için kayıplarını bir miktar telafi edecektir. Diğer yandan, gerçekleşen ve önümüzdeki dönemler için beklenen enflasyon rakamları dikkate alındığında yüzde 24 olarak belirlenen oranın yine düşük kaldığı hak sahibi alacaklıların borcunu tahsil edemediği her gün zararlarının artmaya devam edeceği aşikardır. Çözüm ise gayet basittir. Faiz oranını enflasyon rakamlarına bağlamak tek adil çözümdür.”

Her geçen ay bir önceki ayı aratan enflasyonist ortamda, alacaklıların daha fazla mağduriyetinin önlenmesi için 3095 Sayılı Kanunda değişiklik yapılarak yasal faiz ve yasal temerrüt faizlerinin aylık enflasyon verilerine uyarlanarak tahsiline yönelik düzenleme yapılmasının şart olduğunu belirten AHPADİ Derneği Başkanı Mehmet Ektaş, “Bir kez daha, mecliste grubu bulunan tüm partileri, bu adaletsizliği gidermek için çalışma yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Editör: şenay Yıldırım