Köklü geçmişe sahip ilçede kültürel değerler yöre kadınları tarafından sürdürülürken, Sivrihisar Belediyesi bu değerleri uluslararası platformlarda tanıtmaya devam ediyor. İstanbul’da gerçekleştirilen ve Cumhuriyet’in 100. yılında 100 ülkenin katıldığı Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nde, Sivrihisarlı Nasreddin Hoca ile birlikte Sivrihisar Belediyesi kültürel değerlerini tanıttığı standı ile yerini aldı.

Tunç çağları boyunca yoğun olarak iskân edilen Sivrihisar, âdeta Anadolu’daki kültürel mirasın merkezi konumunda. Sivrihisar cebesi, kilimi, sarkası, incili küpesi gibi el sanatlarının yanında kelem dolması, höşmerim tatlısı, arabaşısı gibi coğrafi işaretli lezzetlerin de tanıtıldığı Sivrihisar standı festivale katılan tüm ülkeler tarafından yoğun ilgili gördü.

FESTİVALDE NASREDDİN HOCA SAYGIYLA ANILDI

Şeker ithal etmek zorunda kalınabilir Şeker ithal etmek zorunda kalınabilir

Sivrihisar Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’nin şenlik bütçesi bu yıl, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle deprem bölgesine gönderilmişti.  Ancak festival ruhu ve dayanışma duygusu etkilenmeden devam etti. Temsili Nasreddin Hoca, Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin ilgi odağı oldu. Geleneksel fıkra anlatımı geleneğini sahnede de sürdüren Nasreddin Hoca, yurt içi ve yurt dışından gelen yüzlerce katılımcıya keyifli anlar yaşattı. Festival, fıkralar aracılığıyla gülümsemelerle dolu unutulmaz bir deneyim sunarak, kültürel bir köprü oluşturdu.

 SİVRİHİSARLI KADINLARA BAŞKAN YÜZÜGÜLLÜDEN TAM DESTEK

Hayata geçirdiği projeler ile ulusal ve uluslararası arenada adından sıkça bahsedilen Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Sivrihisar köklü geçmişe sahip bir ilçemiz. Geçmişten günümüze kadar geleneklerini sürdüren, yöresel lezzetlerini koruyan bir kentimiz. Kültürel değerlerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanmasındaki en büyük faktör yöre halkımızın çabasından kaynaklanmaktadır. Bozkırın güçlü kadınları, kültürel değerlerimize sahip çıkmada da kendini gösteriyor. Ninelerimizden günümüze kadar sürek gelenek, göreneklerimize ulusal ve uluslararası tüm platformlarda tanıtmaya, kadınlarımızın gücüne güç katmaya devam ediyoruz.” dedi.