banner639

Geleceğimiz bizim elimizde

Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi ve ESÇEVDER ortaklaşa bir açıklama yaparak yapacakları etkinlik ile ilgili bilgi verdiler.

Geleceğimiz bizim elimizde

Odunpazarı Kent Konseyi Kadın  Meclisi ve ESÇEVDER ortaklaşa bir açıklama yaparak  yapacakları etkinlik ile ilgili bilgi verdiler.

Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Arzu Yılçın, “ Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi ve ESÇEVDER olarak bu bütünleşmenin  bir örneğini şehrimiz adına yaparak KADIN ve Kadın HAKLARINI ele aldığımız bir tiyatro gösterisi ile tüm kadınlarımızı bir araya getirmeyi amaçladık. Bilinen Şu Ki; Günümüzde  Dünya kadınlarının 3'te 1'i hayatlarında en az bir kez evde şiddete maruz kalıyor. Bu şiddetin kaynağı genellikle eş veya sevgili oluyor. Türkiye'de kadına karşı şiddet oranı gelişmiş devletlere oranla oldukça yüksek. Özellikle şehir merkezinden uzak yerleşimlerde  şiddete maruz kalan kadınların oranı %97'lere kadar çıkıyor” dedi.

Kadının şiddete maruz kalmasının önüne ekonomik ve kültürel gelişme de engel olamıyor diyen Yılçın şunları söyledi:

“ Kadınlar kültürel düzeyleri ne olursa olsun fiziksel ve cinsel şiddet başta olmak üzere, tacizler, fuhşa zorlanma, zorla evlendirmeler, töre cinayetleri, zorla çalıştırma, eğitim özgürlüğünün kısıtlanması gibi birçok erkek şiddetine maruz kalmaktadır. Türkiye'de yapılan bir araştırmada kadınların yüzde 49,9’ unun aile içi şiddete maruz kaldıklarını göstermektedir. Bu nedenle kadın/kadın hakları günümüzde en önemli kavramlardan birisi olarak ele alınmak zorundadır.

Kadın hakları   kadınların erkeklerle eşit şekilde sahip olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların  bir bütünü olarak görülmekte olup gerçekte de böyle yaşanmalıdır. Bu konuda farkındalığın artırılması amaçlı .Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ve Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi paydaşlığında ŞEHRİMİZDEKİ TÜM KADINLARLA 25 Ocak 2020 Cumartesi günü saat:18:00 da Yunus Emre Kültür Merkezinde BİR BAŞIMIZA DEĞİL KADIN BAŞIMIZA diyoruz. Oyuncu ve yönetmen ELİF BESTEM SİNAN TAŞKÖPRÜ tarafından sunulacak tiyatro sunumunun yanında Odunpazarı Belediyesi Ritm grubu, Prof. Dr. Gülten SEBER ve   Avukat  Heval Yıldız Karasu  Söyleşisinin  yer aldığı programımıza tüm halkımızı davet ediyoruz.”

Sivil toplum kuruluşlarının günümüzde yapması gereken en anlamlı şeylerden birisi belli oluşumlarda bütünleşmeyi sağlamaktır. Bizde Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi ve ESÇEVDER olarak bu bütünleşmenin  bir örneğini şehrimiz adına yaparak KADIN ve Kadın HAKLARINI ele aldığımız bir tiyatro gösterisi ile tüm kadınlarımızı bir araya getirmeyi amaçladık. Bilinen Şu Ki; Günümüzde  Dünya kadınlarının 3'te 1'i hayatlarında en az bir kez evde şiddete maruz kalıyor. Bu şiddetin kaynağı genellikle eş veya sevgili oluyor. Türkiye'de kadına karşı şiddet oranı gelişmiş devletlere oranla oldukça yüksek.

Kadının şiddete maruz kalmasının önüne ekonomik ve kültürel gelişme de engel olamıyor. Kadınlar kültürel düzeyleri ne olursa olsun fiziksel ve cinsel şiddet başta olmak üzere, tacizler, fuhşa zorlanma, zorla evlendirmeler, töre cinayetleri, zorla çalıştırma, eğitim özgürlüğünün kısıtlanması gibi birçok erkek şiddetine maruz kalmaktadır..

Kadın hakları   kadınların erkeklerle eşit şekilde sahip olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların  bir bütünü olarak görülmekte olup gerçekte de böyle yaşanmalıdır. Bu konuda farkındalığın artırılması amaçlı .Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ve Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi paydaşlığında ŞEHRİMİZDEKİ TÜM KADINLARLA 25 Ocak 2020 Cumartesi günü saat:18:00 da Yunus Emre Kültür Merkezinde BİR BAŞIMIZA DEĞİL KADIN BAŞIMIZA diyoruz. Oyuncu ve yönetmen ELİF BESTEM SİNAN TAŞKÖPRÜ tarafından sunulacak tiyatro sunumunun yanında Odunpazarı Belediyesi Ritm grubu, Prof. Dr. Gülten SEBER ve   Avukat  Heval Yıldız Karasu Söyleşisinin  yer aldığı programımıza tüm halkımızı davet ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259