Haber: Şenay Yıldırım

Eskişehir'de gündeme bomba gibi düşen İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu'nun yerel seçimlere ilişkin açıklamalarının partiyi asla bağlamadığını ifade eden partinin Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil, "Nebi beyin de açıklamalarında sıkça tekrar ettiği gibi, yerel seçimlere ilişkin görüşleri kendi şahsi görüşleridir." diye konuştu. Bu konunun parti içinde Nebi Hatipoğlu ile daha önce hiç konuşulmadığını dile getiren Edizgil, "Vekilimiz Hatipoğlu'nun açıklamalarını ben de basından okudum, bu açıklamalar genel merkezin de görüşü değil. Ancak bizim partimiz içinde gerçek bir demokrasi var, herkes görüşünü dillendirebilir." şeklinde konuştu.

İYİ Parti İl Başkanı Edizgil'in konuya ilişkin sözlerinden öne çıkan cümleler şöyle:

-Yerel seçimle ilgili konuşmak için çok erken ama vekilimiz düşüncelerini ifade etmiş,  kendi fikri onu ilgilendirir. Ama partide böyle bir konu hiç gündeme gelmedi, bu konuda genel merkezin dediği olur.

-Genel seçim sonrasında AKP ve CHP'nn bir sıkışmışlığı var. Biz 3. bir yol, 3. bir seçeneğiz insanlar için. Her parti iktidar olmak içi kurulur, biz yerel seçimlere tek başına girecek gibi hazırlanıyoruz. Seçim kazanmak için zamanın koşullarına göre ittifak gerekliyse ittifakla gideriz. Önemli olan belediyeleri kazanmak, ittifaklı veya ittifaksız şimdiden başladık biz de bu yarışta varız.

- Seçim süresince AK Parti'nin yarattığı HDP işbirliği algısını yıkamamış olmaktan dolayı Nebi beyin CHP ile ilgili rahatsızlığı vardı.

-Yine seçim çalışmaları sürecinde CHP kanadından "Siz Eskişehir'de vekil çıkaramıyorsunuz, Eskişehir'de İYİ Parti'nin vekil çıkaramayacağına ilişkin anket sonuçları var" söylemleri Nebi beyin moralini bozdu ve onu üzdü...

Neden yeni bir anayasa Neden yeni bir anayasa

-Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir'in önemli bir değeri. Kent için çok güzel işler de yaptı, ilk dönemlerinde kente bir vizyon kattı ve Türkiye'ye tanıttı. Yılmaz hoca sevilen biri bundan sora da daha güzel projelere kim gelirse o kazanır.

-Ben CHP içindeki kavgalar hakkında konuşmam, başka partinin iç işlerine karımak etik değil.

-Önümüzdeki yerel seçimde Eskişehir halkı "İktidar belediyelerine çok yatırım gidiyor, iktidara oy verelim şehir kalkınsın mı" der, yoksa "Ne olursa olsu AK Parti'den aday istemiyoruz" mu der bunu göreceğiz.

Nebi Hatipoğlu ne söylemişti: CHP, zıt kutbu Saadet Partisi ile, AKP'den kopan DEVA Partisi, Gelecek Partisi ile seçim ittifakı yaptı. CHP'ye gönül vermiş milyonlarca seçmeninin muhalefetine rağmen, 37 vekilini kendisine zıt görüşlü partilere hediye etti. Peki soruyorum; İYİ Parti aynı tabandan milliyetçi-muhafazakar vatandaşlarımızın oy verdiği sağ partilerle ittifak neden yapmasın?