Açıldığı günden bu yana milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde yeni yavrular dünyaya gelmeye devam ediyor. Son olarak yaklaşık 40 günlük kuluçka süresi tamamlanan minik deve kuşu dünyaya geldi.

2018 yılında Türkiye’deki hayvanat bahçeleri arasında bir ilki gerçekleştirerek deve kuşlarından sonra en büyük uçamayan kuş olan emuların yumurtalarından yavrular elde eden Eskişehir Hayvanat Bahçesi'nde yeni bir yavru sevinci daha yaşanıyor. 40-42 günlük kuluçka süresi tamamlanan ve bu süre boyunca dişi ve erkek deve kuşu tarafından sürekli olarak kuluçkaya yattığı deve kuşu yavrusu sağlıklı bir şekilde adaptasyon sürecini tamamlıyor.

Kuluçka döneminde anne ve baba deve kuşlarının hiç rahatsız edilmediğini belirten Hayvanat Bahçesi yetkilileri, "Yeni yavrumuz sağlıklı bir şekilde özel yavru yemleri ile adaptasyon sürecini tamamlıyor. Kuluçka döneminde dişi ve erkek deve kuşları yaklaşık 2 kilo ağırlığında olan yumurtanın üzerinde sürekli nöbetleşe yer değiştirdiler. Bizler de onları rahatsız etmemek için büyük çaba harcadık" diyerek yavruyu görmek isteyen tüm misafirleri Covid-19 tedbrilerine uymak şartıyla Eskişehir Hayvanat Bahçesi'ne beklediklerini ifade ettiler.

Editör: TE Bilişim