Deprem sürecinde Kızılay’ın, AFAD’ın iktidarın sınıfta kaldığını dile getiren Sayın, “Bunun nedeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir, bir yangın söndürmek için bile Cumhurbaşkanınından izin alınmasının soncudur bu. Bunun önlemini alacak iktidardır, ancak enkazın altında kalmıştır. Devlet kurumlarının içi boşalmış, kolonları yıkılmış ve enkazın altında Cumhurbaşkanlığı sistemi ve hükümet kalmıştır.” şeklinde konuştu.  
“OK ATMAYLA AFAD BAŞKANLIĞI OLMUYOR”
Depremde yaşanan yönetimsel sorunlara da değinen Sayın, “Deprem olur olmaz, askeriye sahaya inebilirdi, Malatya’da ikinci ordu var, tamamen sahaya çıksalardı bu yaşanmazdı. O gün sahada olmak ordunun göreviyse birinin talimatını beklememesi gerekirdi. Bu olağanüstü bir durum ve ordu inisiyatif alıp sahaya çıkabilirdi. Nitekim kaç gün sonra ordu sahaya indiklerinde çalışmaların nasıl ilerlediğine hepimiz şahit olduk. Bunun yanı sıra meslek grupları, madenciler, inşaat sektöründe çalışanlar da organize edilmeliydi. Ok atmayla, ‘Ya hak diyerek de AFAD Başkanlığı olmuyor.” ifadelerini kullandı. 
SİVİL DARBE OLUR
Bülent Arınç’ın seçimin ertelenmesine ilişkin açıklamasını eleştiren Gelecek Partisi İl Başkanı Sayın, “Bu konuda Anayasa nettir; ‘Savaş hali dışında hiçbir şekilde seçim ertelenemez’ diyor, savaş durumunda bile meclisten karar çıkarılarak erteleme yapılabilir, bu istek tamamen anayasaya aykırıdır ve sivil darbe olarak algılanacaktır.” diye konuştu. Depremde yaşanan acıları ve hükümetin hatalarını unutmayacaklarını sözlerine ekleyen Sayın, “Mevcut iktidar bizim unutmamızı istiyor ama biz 10 şehirde yaşananları cinayet olarak nitelendiriyoruz, bunu unutmayacağız. 4-5 müteahhidi içeri almakla iş bitmiyor, 30 Ocak’ta yayınladığımız mutabakat metninde depremle ilgili çalışmalarımızı anlatan maddeler var, biz bir deprem ülkesiyiz ve il gündem maddelerimizden biri de deprem olmalıdır.” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM