Kırsalda yaşayan vatandaşlara ücretsiz olarak verilen fidanlar, fideler ve canlı hayvan hibeleri gibi desteklerin ardından Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında önemli bir projeye daha imza atmıştı. Kooperatiflerle yürüttüğü iş birliği kapsamında Büyükşehir Belediyesi, BEBKA ortaklığında hayata geçen ‘Üretici Pazarı Geliştirme Projesi’ ile Meyve Sebze Kurutma ve Gıda İşleme Tesisini Mihalıççık’ta hizmete açtı.

Mihalıççık’ta harabe bir binaya modern bir tesis kuran ve pazarı sürekli büyüyen meyve ve sebze kurutma gıda konusunda Büyükşehir Belediyesi yeni bir adım daha attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum arasında imzalanan protokolle tesisin işletmesi Mihalıççık Belediyesi’ne devredildi.

İmza töreninde konuşan Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, “İlçemiz özellikle meyve ve sebze çeşitliliğine sahip. Halen mevcut olan Büyükşehir Belediyesi Kurutma Tesisimizde kiraz, cennet hurması, orman bitkileri, meyve ve sebzelerde aktif kullanacağız. Hem yöresel marketlerde hem ilçemizde daha fazla çeşitlilikte ürün göreceğiz. Bu imkânı bizlere sağladığı için Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e çok teşekkür ederiz.” dedi.

Protokolün hayırlı olmasını dileyen Başkan Büyükerşen de, “Mihalıççık’a kurduğumuz sebze ve meyve kurutma tesisimizin başında bulunan arkadaşlar gerekli ilgiyi göstermediler. Tabi biz de buradan Mihalıççık’a gidip işletecek değiliz. Buranın işletmesini Haydar Çorum kardeşimize ‘al üzerine’ dedik. Tesisin işletmesini Mihalıççık Belediyesi’ne devrediyoruz. Haydar Çorum kardeşimize başarılar diliyorum. Arada bir de bize sosyal yardım faslında kullanılmak üzere ürünler gönderecekler. Ayrıca Üretici Marketlerimizde de çok uygun fiyatlarla satışlar yapılacak. Hem gelir elde edecekler hem de Mihalıççık’ta kadınlara istihdam yaratmış olacaklar. Yalnız meyve değil domatesten bibere kadar pek çok sebze kurutulması yapılarak hem gelir elde edilecek hem de ürünlerin ziyan olmasının önüne geçilecek.” diye konuştu.

      Açıklamaların ardından Başkanlar protokole imza attılar.

Editör: Mustafa YILDIRIM