Türk kahvesinin kilosu mart ayında 240 liradan satılırken nisan ayında gelen zamla 270 lira olmuştu. Yeni gelen zamla beraber Türk kahvesinin kilosu 400 lira oldu. Kahve satıcısı Burhan Öngül, kahve ve kahve ürünlerinin hepsinin ithal olmasından dolayı dolarla beraber fiyatların arttığını söyledi. Öngül, “Türkiye’de kahve yetişmediği, yurt dışından geldiği için dünya piyasasında da dolar yükseldiği için dolardaki en ufak bir oynamada ilk iş kahveye zam geliyor. Dolar düşünce de indirmiyorlar fiyatları.” şeklinde konuştu.

ESKİŞEHİR İHRACATI YÜZDE 12,4 ARTTI ESKİŞEHİR İHRACATI YÜZDE 12,4 ARTTI

Vatandaşlar kahveyi kredi kartıyla alıyorlar

Kilosunu 400 liraya sattıkları kahve ile karlarından fedakârlık ettiklerini belirten Öngül, bir kilo kahveden ceplerine 30 liranın kaldığını dile getirdi. Öngül, “Türkiye’de ekonomi artık battı. İnsanlar 10 liralık kahveyi bile kredi kartıyla alıyor ancak kahve tüketimimiz düşmedi toplum olarak. Bu bir damak zevki, ben şahsen günde 4,5 fincan kahve içmeden rahatlayamıyorum.” dedi.

Marketlerde en taze kahve 3 aylık

Marketlerdeki kahvelerin en tazesinin 3 aylık olduğunu ifade eden Öngül, “Fabrika, ana depo, Eskişehir deposu, mağazaya geliyor derken en tazesi 3 aylık oluyor. Kahvenin bayatlamaması lazım. Ben o yüzden dükkanımda en fazla 200 gram veriyorum müşterilere.” diyerek vatandaşlara da bir uyarıda bulundu.